Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2019
MATSKEDAR, 6 st, silver, Johan Malmstedt, Göteborg 1813, vikt 413,7 g, stämplad gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, korall, Welo opal, 144 briljant- och 8 rosenslipade diamanter ca 2,46 ctv, ca W/SI-P, stift, höjd 5,7 cm, vikt 18,3 g.
RING, 18K guld, 9 ovalslipade smaragder ca 1,47 ctv, 60 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, 15 droppslipade blå safirer ca 4,25 ctv, 75 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 12K guld, delvis rodinerat, 4 ovalslipade citriner, 18 rundslipade safirer, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/P, stift/clips, höjd 25 mm, vikt 14,1 g.
RING, 18K guld, 200 briljantslipade diamanter ca 3,11 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g, flera diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, 47 navett- och carréslipade rubiner ca 4,61 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g, flera rubiner med nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, höjd 30 mm, stift med clips, vikt 18,3 g.
PÄRLCOLLIER, Southsea pärlor, 27 st, ca 15 - 16,7 mm, lås i 14K vitguld, vita safirer ca 1,83 ctv, 45 cm, vikt 149 g.
RING, 18K vitguld, 35 prinsess- dropp- och briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K guld, delvis svartrodinerad, odlad southsea pärla ca 13,4 mm, 110 rubiner ca 3,88 ctv, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g, flera rubiner med slitna fasettkanter.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,65 ctv ca TW-W/VS, stk 18,5 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, 123 rubiner ca 3,26 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 9,3 g, flera rubiner med slitna fasettkanter.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,48 ctv enigtl gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, 28 navettslipade rubiner ca 2,91 ctv, 63 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-Cr(G-J)/P, stl 17 mm, vikt 4,6 g, ett par rubiner med nagg och flera diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI, stl 16 mm, vikt 2,4 g, minimalt nagg invid rondisten.
RING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,75 mm, vikt 11,4 g.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld 12 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enl gravyr, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 smaragder ca 3,21 ctv, 284 diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, höjd 43 mm, stift, vikt 9,3 g, en diamant utbytt, smaragderna med inneslutningar som når ytan, flera diamanter med skador och nagg.