Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2019
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld med oval gul safir 0,90 ct. 12 briljanter 0,53 ctv, TW(G)/VS,
HELALLIANSRING, 18K guld, 40 prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv TW/VVS, Wilhelm Pettersson, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,99 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 15,75 mm, vikt 4,4 g, gravyr, en diamant sitter aningen löst i sin fattning.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,68 ct, ca TW(G)/SI1, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TCa(K-L)/VS, stift, vikt 1,6 g, nagg på kuletterna.
ÖRHÄNGEN, 18Kvitguld, 94 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W/VS-SI, stift/clips, höjd 40 mm, vikt 8,7 g.
SKÅL, på fot, silver, hamrad yta, pärlbårdsdekor, jugend, CG Hallberg, Stockholm 1917, höjd 20,5 cm, diameter 28 cm, vikt 934,0 g.
BESTICKSERVIS, 82 delar, silver, Rosenholm, 12 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 8 bordsskedar, 12 matgafflar,12 smörgåsgafflar, 12 kaffeskedar, 12 efterrättsskedar, 2 serveringsskedar, 1 såssked, 1 syltsked, GAB, Stockholm, 60-tal, total vikt 2969,1 g, lindor medföljer.
BRUDKRONA, förgyllt silver, hjärtan och fyrklöver, 25 odla pärlor, 5 röda stenar, höjd 9,2 cm, John Svensson, Simrishamn 1957, vikt 142,8 g, kartong.
BRUDKRONA, sterlingsilver, 5 bärnstenshjärtan, höjd 10,3 cm, Guldsmedsaffären i Simrishamn år 1987, vikt 60,8 g, kartong.
ARMBAND, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv samt 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCa(K)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 15,9 g. En skadad säkerhetsåtta.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 carréslipade samt 4 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
ARMRING, låghalt guld, öppningsbar, ovalslipad citrin ca 160 ct, stl 5,5 x 5,5 cm, vikt 68,0 g, små nagg på citrinen.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin, ca 24,0 ct, Gunnar Fahlström, Stockholm 1951, stl 19,5 mm, vikt 14,7 g, akvamarin med skada och nagg.
BESTICKSERVIS, silver, 24 delar, Svensk rund, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 6 kaffeskedar, Lidköpings Matsilver, Lidköping 1997, total vikt 1117,3 g, etui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 1,4 g, ena diamanten med nagg på rondist och kulett.