Avslutad | Moderna – Lördag 16 mars 2019
OLE LYNGGAARD, svart läderarmband, berlock, Sweet drop, sterrlingsilver, längd 36 cm, påse.
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K guld, arbetad yta, 10,5 mm, sötvattenspärlor, rosa turmaliner, längd 43 cm, originalask.
WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, ametist, signerad 1938, stl 16,5 mm, vikt 11,7 g, storleksändrad, renoverad ringskena, stenen är infattad snett, stenen med nagg. (d).
ENGELBERT, hänge/kedja, 18K guld/vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, längd 40 cm, vikt 7,5 g.
REY URBAN, armband, sterlingsilver, Stockholm 1986, längd 19 cm, vikt 55,9 g, originaletui. (d)
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, GIA dossier 6102141736 TW(G)/VS1, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g.
CHIMENTO, kedja, Bamboo Classic, 18K vitguld, längd 43 cm, vikt 4,5 g, originaletui.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 593E, Aria Chandelier Earrings, sterlingsilver, höjd 8,2 cm, vikt 13 g, originaletui.
CHIMENTO, hänge/kedja, Bouquet, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI, längd 40-45 cm, vikt 3,3 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, nr 473A, Sphere, sterlingsilver, onyx, stl 17,5 mm, vikt 10,6 g, originaletui.
CHIMENTO, hänge/kedja, safirer 0,81 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS-SI, längd 40-45 cm, vikt 4,7 g, originaletui.
LES PAVÉS, hänge, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter 0,50 ct, ca River/SI, höjd 24 mm, vikt 2,2 g.