Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 mars 2019
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, stl 17 mm, vikt 3,2 g, graverad, en diamant skadad och en med nagg.
COLLIER, 5-radigt, lås i silver, safirer, rubiner, smaragder, längd 50 cm, justerbar längd mellan 48-50 cm, vikt 44,3 g.
ARMBAND, 18K guld, odlade pärlor ca 3,5-4,8 mm, ametister ca 5 mm, längd ca 20 cm, vikt 3,7 g, slitna pärlor.
W.A. BOLIN, hänge/kedja, förgyllt silver, Stockholm 1978, stl 5,3 x 3,3 cm, längd 74 cm, vikt 51,2 g.
SYSKONRING, 18K guld, 2 briljanter ca 0,20 ctv, ca Ca-Light Brown, ca VS-SI, stl 19,75 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, 2 cabochonslipade smaragder, rosenslipade diamanter, K. Andersson, Stockholm, stl 15,75 mm, vikt 3,5 g, smaragder med nagg och mindre skador.
SMYCKESET, collier, hänge, brosch, ring, silver, rökkvarts, längd collier 42 cm, mått hänge 7,5x4,5 cm mått brosch 3x3 cm, stl ring 16,5 mm, totalvikt 94,6 g, ringens sten sitter löst i fattningen.
RING, 18K guld, 7 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 18,75 mm, vikt 5,9 g, graverad.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, emalj, Stockholm 1853, vikt 4,6 g, en knapp är senare, emaljskada.
BROSCH, 18K guld/vitguld, odlad pärla, safirer, diamanter ca 0,13 ctv, vikt 11,7 g, en diamant saknas.
HÄNGE, 18K guld, filigranarbete, plats för fotografi, Malmö 1904, antik, höjd 2,8 cm, vikt 3,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI, stl 19,25 mm, vikt 8,0 g, en diamant med liten skada på rondist.
STELT ARMBAND, sterlingsilver, gul emalj, säkerhetskedja, diameter 5,8 cm, vikt 31,3 g.