Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 mars 2019
CARMOSÉRING, 18K vitguld, baguetteslipad smaragd ca 0.90 ct, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g, inneslutningar som når ytan.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 4 - 8 mm, doserade, lås i 18K vitguld, längd 54 cm, vikt 20 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 3 - 7,75 mm, lås i 18K vitguld, längd 42 cm, vikt 15,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 2,5 - 5,25 mm, lås i 18K guld med monogram EH, längd 50 cm, vikt 7,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, creoler, ihåliga, italienska stämplar, diameter 3,5 cm, vikt 11,8 g, små bucklor.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, 35 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI, stl 13,5 x 7,5 mm, vikt 2,6 g, en diamant skadad och några med nagg.
Ädelstenar Rubiner
3 RUBINER, 1,54 ct totalt, (varav 1 ovalslipad 0,58 ct och 2 droppslipade ca 0,48 ct/st).
RING, silver/låghatligt guld, blå emalj, gammal- och antikslipade diamanter ca 1,30 ctv, stl 14,75 mm, vikt 5,3 g, skadad ringskena.
RING, 14K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 3,4 g.
RING, 9K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca W-TCr/SI2-P1, inneslutning som når ytan, stl 14,75 mm, vikt 1,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,19 ct enl gravyr, ca TW/VS, slitna klor, Olof Pettersson AB, Stockholm 1979, stl 17,5+ mm, vikt 1,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, vikt 1,1 g, stift.
COLLIER, 18K rosérguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 40-42 cm, vikt 3,7 g.