Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2019
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3,0-6,0 mm, silverlås med markasiter, längd 46,5 cm, vikt 10, 0 g, behov av omträdning.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, delvis barocka, 3-7 mm, lås i silver, odlad pärla, längd 54 cm.
RING, silver, delvis förgylld, ödla, granater, stl 18,5 mm, vikt 12,2 g, en granat skadad och en saknas.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca W/SI2, stl 17,75 mm, vikt 2,2 g.
BROSCH, 14K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-TCr/SI-P, vikt 6,6 g, en diamant med nagg på rondisten.
HÄNGE, 14K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,14 ct,ca W,VS, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS-SI, höjd 2,5 cm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 8,0 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TCr(I)/VS, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g, gravyr, behov av rodinering.
RING, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 9,2 g.
BROSCHNÅL, 18K guld, 23 carréslipade rubiner, 12 rosenslipade diamanter, längd 6 cm, vikt 3 g, nål ej i guld.
BROSCHNÅL, 18K guld, 4 carréslipade rubiner, 10 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 3,2 cm, vikt 1,4 g.
EFVA ATTLING, armband, sterlingsilver, svart flätat läder, längd 17,5 cm, vikt 9,7 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade safirer ca 1,15 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-TCr/P, stift, 9 mm, vikt 1,8 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca River(E)/VVS, vikt 1,4 g.
RING, 18K vitguld, barock pärla, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, Guld & Juveler AB, Stockholm 1971, vikt 8,7 g, en diamant med nagg.