Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2019
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad Onyx, färgade odlade sötvattenspärlor, stift, längd 3 cm.
HÄNGE, 18K guld, delvis matterad yta, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vikt 3,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, kedjans längd 44,5 cm, vikt 3,8 g,
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad blå topas, odlad sötvattenspärla 6,9 x 8 mm, längd 1,8 cm, vikt 1,4 g.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld/platina, ovalslipad rubin, 10 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 2,6 cm, vikt 1,3 g, omarbetad, senare nål, rubinen med slitna fasettkanter.
RING, 18K guld, 6 antikslipade diamanter, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 14,5 mm, vikt 2,5 g, slitna fattningar.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 9,3-9,8 mm, lås i förgyllt sterlingsilver, längd 46 cm, vikt 53,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, Uppsala, stl 15,75 mm, vikt 1,3 g.
RING, 19,2K guld, ametist, topas, granater, peridot, Portugal, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, stenarna har slitna fasettkanter.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, färgade, ca 7,6 mm, gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS, stift, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, 35 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g, en diamant skadad och två med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade saltvattenspärlor, ca 8,0 mm, stift, vikt 2,3 g.