Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2019
ARMBAND, HÄNGE, silver, markasiter grön glassten, armband längd 18,5 cm, kedja läng 50 cm
GRÄDDKANNA, silver, förgylld insida, urnformad på välvd fot, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1826, höjd 15 cm, vikt 198,7 g.
Silver Etui
SKRIN, på fyra fötter, silver, cederträ, hamrad yta, C G Hallberg, Stockholm 1924, mått 11,3x9,5 cm, vikt 505,6 g.
GRÄDDKANNA, silver, kaskformad, liv med akantusdekor, B. Tellander, Jönköping 1837, höjd 11,5 cm, vikt 93,3 g, bortslipad dekor.
Silver Fat
PENNFAT, silver, jugend, rektangulärt, hamrad yta, J Tostrup, Oslo 1917, längd 24 cm, vikt 139,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade pärlor ca 8 mm, 16 safirer, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca W/SI, vikt 5,4 g, snurrebussar saknas, safirerna har nagg och mindre skador.
RING, 14K vitguld, 5 safirer, 10 äldre briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W/P, stl 17,5 mm, vikt 7,3 g, en skadad diamant och 2 små nagg, sprickbildning i skenan.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 safirer ca 1,50 ctv, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 7,0 g, stift och clips.