Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2019
ALLIANSRING, 18K guld, Schalins, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, något doserad, gravyr.
DIAMANT, briljantslipad, 0,33 ct, W(H)/VS, brun ton, naturaler på rondist, flera extra fasetter.
HÄNGE, 18K vitguld, Kuan Yin (kvinnlig Buddha) snidad i grön och vit B-jade, 6,3 x 3,2 cm, vikt 30,6 g.
ARMRING, grön B-jade, snidad med bladmotif och sliingor, 11,5 mm bred, 6,5 mm tjock, inre omkrets 17,2 cm, vikt 34,3 g.
BROSCH, silver med stämplar, filigranarbete, snidad turkos i form av en kvinna med växtornamentik, ca 4 x 6 cm, vikt 23,4 g.
COLLIER, gulmetall, granater, 1900-talets mitt, längd 38,5 cm, en granat med natural, etui.
RING, 18K guld, grön turmalin, Jönköping 1960, stl 17 mm, 2,8 g, slitna fasettkanter och mindre nagg.
MOCCASKEDAR, 6 st, silver, graverad dekor, Haparanda 1948, vikt 61,4 g, originaletui.
RING, ca 22K guld, syntetisk safir, 58 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS-SI, stl 14,5 mm, vikt 4,1 g, en diamant är skadad, slitna fasettkanter.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/guld, briljant ca 0,24 ct, ca W/P, stenen med nagg, längd 45 cm, vikt
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE med LINA, snidad Buddha i gulbrun B-jade 4,8 x 2,7 cm, vikt 32 g, flätad brun lina längd 54 cm.
HÄNGE, snidad B-jade, Kuan Yin (kvinnlig Buddha), ljust rosa - ljust gråaktig, 6,0 x 2,4 cm, 18K guld, vikt 25,2 g.