441 - 460 av 510
1...222324...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2019

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K guld, Schalins, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, något doserad, gravyr.

4 100 kr

Utrop: 3 500 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,33 ct, W(H)/VS, brun ton, naturaler på rondist, flera extra fasetter.

1 300 kr

Utrop: 1 100 kr

HÄNGE, 18K vitguld, Kuan Yin (kvinnlig Buddha) snidad i grön och vit B-jade, 6,3 x 3,2 cm, vikt 30,6 g.

Utrop: 3 200 kr

ARMRING, grön B-jade, snidad med bladmotif och sliingor, 11,5 mm bred, 6,5 mm tjock, inre omkrets 17,2 cm, vikt 34,3 g.

Utrop: 3 100 kr

BROSCH, silver med stämplar, filigranarbete, snidad turkos i form av en kvinna med växtornamentik, ca 4 x 6 cm, vikt 23,4 g.

1 200 kr

Utrop: 500 kr

COLLIER, gulmetall, granater, 1900-talets mitt, längd 38,5 cm, en granat med natural, etui.

800 kr

Utrop: 500 kr

RING, 18K guld, grön turmalin, Jönköping 1960, stl 17 mm, 2,8 g, slitna fasettkanter och mindre nagg.

1 200 kr

Utrop: 1 100 kr

BROSCH, löv, sterling silver, Stockholm 1954, 62 x 50mm, vikt 9,9 g.

425 kr

Utrop: 500 kr

COLLIER, silver, grön kvarts, Enköping 1964, längd 39 cm, vikt 21,9 g.

425 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, stål, stålmarkasiter, ca 5 x 6 cm, vikt 12,1 g.

1 000 kr

Utrop: 350 kr

MOCCASKEDAR, 6 st, silver, graverad dekor, Haparanda 1948, vikt 61,4 g, originaletui.

Utrop: 600 kr

BROSCH, låghaltigt guld, onyx, mikromosaik, ca 5 x 4 cm, vikt 21,2 g, skadad onyx.

750 kr

Utrop: 700 kr

RING, ca 22K guld, syntetisk safir, 58 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS-SI, stl 14,5 mm, vikt 4,1 g, en diamant är skadad, slitna fasettkanter.

2 400 kr

Utrop: 1 500 kr

RING, sterlingsilver, rodonit, pärla, stl 17,75 mm, vikt 42 g.

1 500 kr

Utrop: 350 kr

RING, silver, bärnsten, Jönköping 1973, justerbar storlek, vikt 14 g, repor.

475 kr

Utrop: 350 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/guld, briljant ca 0,24 ct, ca W/P, stenen med nagg, längd 45 cm, vikt

Utrop: 2 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 5 400 kr

HÄNGE med LINA, snidad Buddha i gulbrun B-jade 4,8 x 2,7 cm, vikt 32 g, flätad brun lina längd 54 cm.

Utrop: 2 100 kr

HÄNGE, snidad B-jade, Kuan Yin (kvinnlig Buddha), ljust rosa - ljust gråaktig, 6,0 x 2,4 cm, 18K guld, vikt 25,2 g.

Utrop: 1 700 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 5 900 kr