Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2019
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca BR/VS-SI, stjärnor, vikt 3,1 g, stift,
RING, 14K guld delvis rodinera 18 briljanter ca 0,18 ct ca W/SI ,stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.
ARMBAND, 14K guld/vitguld, 35 briljanter ca 0,35 ct ca W/SI, längd 17,5 cm, vikt 15,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kullänk, bokstaven R, 10 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 40 cm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGE, udda, 18K gulaktigt vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 0,6 g, saknar snurrebusse.
ALLIANSRING, platina, 5 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g, ena diamanten har en skada på kronan under ena klon.
ÖRHÄNGE, udda, 18K vitguld, stjärna, 11 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/SI-P, stift, vikt 0,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,5-7 mm, lås i silver, strass, odlad pärla, längd 96 cm.
MELLANDELAR, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/SI, vikt 1,2 g.
RING, 18K vitguld, 22 carréslipade smaragder ca 1,00 ctv, 72 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, stl 18,5 mm, vikt 11,2 g, två smaragder trasiga och flera med nagg och slitage, flera diamanter skadade och naggade.
ÖRHÄNGEN, hjärtan, 18K vitguld, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 1,3 g, stift, saknar snurrebussar.
SMYCKESET, 2 delar, collier och örhängen, förgyllt silver, granater, collierets längd ca 45 cm, örhängen med stift, total vikt 9,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ctv, ca Cr/P, stl 18,25 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld/silver, bergkristall, Hugo Strömdahl 1935, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g, sliten fattning.
ENSTENSÖRHÄNGE, ett udda, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W(H)/VS, vikt 0,7 g.
Ring, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W(H)/VS stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, behov av rodinering.