Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2019
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/VS, Alton, Falköping, vikt 0,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,09 ct, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 2 g, slitna klor.
PÄRLCOLLIER, sterlingsilver, odlade ovala sötvattenspärlor ca 8 x 6 mm, trädd på vajer, längd 50 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad Rökkvarts, diameter ca 8 mm, stift, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad Aventurin, odlade färgade sötvattenspärlor, krokar, längd 5 cm, vikt 5,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade Southseapärlor ca 12 mm, lägre kvalitet, stift, kedjor, längd 7 cm, vikt 7,4 g.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS, stl 19,5 mm, vikt 3,0 g, svaga fattningar.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 19 mm, vikt 4,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,31 ct, ca TW(G)/VVS, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver delvis förgylt, hjärtformad öppningsbar berlock, kedja 45 cm, vikt 7,4 g.
Kuriosa Benarbeten
NÅLDYNA, snidat ben, blå tygkudde, dansande paddor, höjd 5 cm, bredd 3,5 cm, vikt 37,7 g.
HÄNGE, 18K guld, cubic zirkonia, signerad Pernilla Wiberg, Alton, höjd 2,5 cm, vikt 1,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7 mm, längd 45 cm, lås i 18K guld, vikt 27,8 g, visst behov av omträdning.
RING, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,8 g, ena diamanten skadad.
SMYCKESSET, collier och armband, silver, delvis förgylld, granater, halvpärlor, längd 45 och 17,5 cm, vikt 73,5 g.