Avslutad | Moderna – Lördag 19 januari 2019
OLE LYNGGAARD, ring, Trollring, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, W/VS stl 17,5 mm, vikt 12,4 g, originaletui.
CARTIER, armring, Love Bracelet SM, 18K vitguld, refnr EHA979, stl 17, vikt 20,8 g, skruvmejsel, originaletui, ytterask.
LEEVI NYGREN, brosch, 14K guld, cabochonslipad rökkvarts, Helsingfors 1960, stl 4,5 x 2,0 cm, vikt 14,8 g.
HÄNGE, för pärlcollier, 18K guld, hjärta, lapis lazuli, år 1996, stl 4,0 x 2,8 cm, vikt 10,9 g.
KARL LAINE, armring, öppningsbar, sterlingsilver, 1 rund fasetterad bergkristall, Åbo, Finland 1976, svenska importstämplar, inner diameter 6,5 cm, vikt 23,3 g.
LAPPONIA, örhängen, 1 par, Tundra, 18K guld, design Björn Weckström, höjd 3,3 cm, vikt 8,3 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld, 2 ovalslipade diamanter 1,04 ctv, River(D)/VVS1, certifikat GIA 5161731731 och 1207946918, 36 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, skruvstift, vikt 2,4 g.
KULTAKESKUS, hänge/kedja, Silver Moon, sterlingsilver, ärtlänk, design Tapio Wirkkala, längd 60 cm, vikt 14,3 g, originalask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W(H)/VS, Hellströms Guld, Stockholm 2008, stl 16,25 mm, vikt 4,8 g.
EFVA ATTLING, örhängen, 18K guld, Dots Ear, vikt 2,2 g, stift, originaletui och box.
LAPPONIA, ring, 18K guld/vitguld, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, Björn Weckström, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, saknar sten.
Smycken Skjortknappar
LAPPONIA, skjortknappar, 18K guld/ silver, Björn Weckström, mått 8,8 x 8,7 mm, vikt 5,2 g.
SIGURD PERSSON, ring, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1960, stl 18,5 mm, vikt 17 g (d).
TORUN, ring, sterlingsilver, månsten, stl 18 mm, vikt 5,5 g, stenen sitter löst i sin fattning.