Avslutad | Moderna – Lördag 19 januari 2019
RING, 18K guld, granat, briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca W/VS, Anders Högberg, Göteborg 1978, stl 19 mm, vikt 11,3 g.
SANDBERG, enstensring, Randi, 18K vitguld, arbetad yta, briljantslipad diamant 0,06 ct, W/VVS, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.
KARL- H. SAUER, ring, 18K roséförgyllt gult guld, korall, 1976, stl 19,25 mm, vikt 22 g.(d)
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W(H)/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,4 g.
CARTIER, ring, Trinity, certifikat, serienr. AG951, stl 14 mm, vikt 4,3 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, droppslipad limekvarts ca 21,0 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, krokar med stopp, höjd 2,7 cm, vikt 10,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ametister ca 5,40 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift., höjd 2,7 cm, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ametister, peridoter, briljanter ca 0,20 ctv, ca W/P, stift, höjd 3,6 cm, vikt 7,4 g.
ANNIE JÄGBECK, collier, silver, delvis hamrad yta, Lund 1984, signerad, diameter 12,5 cm, vikt 26,7 g.
TORUN BÜLOW-HÜBE, armring, sterlingsilver, mått 5,2 x 6,2 cm, vikt 8,5 g, öppningsbar. (d)
ARMBAND, silver, ankarlänk, Sven-Erik Högberg, Göteborg 1969, längd 19 cm, vikt 27,0 g.
GEORG JENSEN, armband, sterlingsilver, design Hans Hansen, längd 18 cm, vikt 16,2 g originalask.
GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver, design Hans Hansen, vikt 3,6 g, stift, originalask.