Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, delvis förgyllt, arbetad yta, krokar, höjd 5 cm, vikt 4 g.
Ädelstenar Övrigt
BOWENITE, snideri på båda sidor, hål för hänge, storlek 7,3 x 5,4 mm, vikt 41,2 g.
PÄRLCOLLIER, 18K vitguld, odlade Southseapärlor, doserat ca 8,4-10 mm, kullås, knutet, längd 45 cm.
SKÅL, på fot, sterlingsilver, Gustaf Janson, C G Hallberg, Stockholm 1957, vikt 234,9 g.
OSTBESTICK, silver, 3 delar, 1 ostkniv, 1 osthyvel, 1 smörkniv, Lidköpings Matsilver, Lidköping 1997, total vikt 217,5 g.
BAKELSEGAFFLAR, silver, 6 st, Bo Parkvall, Mema, Lidköping 1988, total vikt 138,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, Juvel-Magnus, Göteborg 1964, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g, en diamant med nagg på krona och en med nagg på kulett.
SMYCKESET, collier och armband, silver, längd 43,5 cm, längd 17,5 cm, vikt 26,6 g.
Ädelstenar Safirer
SAFIRER, 5 st, ovalslipade, 9,09 ctv, ljusblå, slitage, inneslutningar når ytan, nagg.
Ädelstenar Safirer
SAFIRER, 9 st, ovalslipade, 7,16 ctv, ljusblå, slitage, inneslutningar når ytan, en med stort nagg och två med nagg.
ETT ÖRHÄNGE, 18K guld, 63 briljantslipade diamanter 0,83 ctv, TW/VVS-VS, stift/clips, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 10 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 15 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/SI stl 15,25 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 1,6 g.
HÄNGE, kors, 14K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Ca(M-N)/VS-SI, bruna serien, stl 2,6 x 1,2 cm, vikt 1,4 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 14 prinsesslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, stl 18,25 mm, vikt 2,6 g, flera diamanter med inneslutningar som når ytan.