Avslutad | Julklapps – Lördag 15 december 2018
HÄNGE, 18K vitguld, 14 smaragder ca 0,50 ctv, 38 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, vikt 6,6 g, skador.
COLLIER, 18K roséguld. 72 briljantslipade diamanter ca 1,52 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 42-44 cm, vikt 6,4 g.
BROSCH, 18K guld, gammal- och rosenslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca Cr/P, antik, stjärna, diameter 3,6 cm, vikt 9,5 g, mittstenen är ca 0,50 ct.
HÄNGE, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca W/VS-SI, antik, stjärna, höjd 2,9 cm, vikt 7,6 g, några stenar med skada, en sten är briljantslipad.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 4,5 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,40 ct, River(E)/VS2, certifikat IGI F1G97388, plomberad.
LAMPFOT, silver, Carl hoff, Helsingborg 1929, höjd 43,5 cm, vikt 925,8 g, medföljer knopp till skärm och lampskärm, saknar el.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ct ca TW-W/VS, vikt 1,8 g, stift.
COLLIER, 14K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, längd 46 cm, vikt 10,5 g.
COLLIER, 18K vituld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, längd 42-44 cm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,92 ct, ca TW(G)/VS2, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g, storleksändrad, litet nagg på kuletten, slitna klor.
PÄRLCOLLIER, south sea pärlor, doserade, ca 9-13,4 mm, ej lås, dobbar som passar till Ole Lynggaard lås.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/VS, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
Alliansing, Palladium 950, 15 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(F)/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 9,4 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 9,2 g.