Avslutad | Julklapps – Lördag 15 december 2018
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 topaser 0,78 ctv, 2 citriner 0,62 ctv, 2 ametister 0,61 ctv, huggies, vikt 7,0 g.
RING, 18K rodierat vitguld, 2 rader med totalt 26 prinsesslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW-W/VVS-VS, 1 diamant skadad, stl 17,5+ mm, vikt 9,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, ovalslipade ametister ca 4,20 ctv, briljant- och swisslipad diamant 0,08 ctv, ca W(H)/VS, längd 1,9 cm, krokar med stopp, vikt 3,5 g.
CARMOSÈHÄNGE, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 1,00 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca W(H)/VS, stl 2,1 x 1,1 cm, vikt 2,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS-SI, K G Markströms Guldsmeds, Uppsala 1985, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,52 ct, ca TCa/VS, stift, vikt 1,3 g.
GEORG JENSEN, bägare, #391, sterlingsilver, Köpenhamn 1924, stämplad GABF, höjd 6 cm, vikt 30,5 g, mindre bucklor.
MOVADO COLLIER, 18K vitguld, briljant ca 0,23 ct, ca R-TW/VS, 60 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, ormlänk 41 cm, vikt 18,1 g, originaletui och kartong.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca W(H)/VS1, stl 18,25 mm, vikt 4,1 g, stenen sitter något löst
HELALLIANSRING, 18K guld, 62 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld, hjärtslipad blå safir ca 0,75 ct, slitna fasettkanter, 26 diamanter (24 briljantslipade och 2 åttkantslipade) ca 0,90 ctv, ca W-Ca/SI-P, mindre skada på 1 dia, små nagg och inneslutningar som når ytan på några dia, stl 18,0 mm, vikt 5,2 g.
COLLIER, 3-radig med svarta spineller, lås i 18K vitguld, 33 briljanter ca 0,30 ctv ca W/SI, längd 42 cm, vikt 44,2 g.