Avslutad | Julklapps – Lördag 15 december 2018
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(K)/P1, ställbar längd upp till 45 cm, vikt 4,0 g, lätt dimmig, inneslutning som når ytan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCr(I)/SI2-P1, vikt 2,7 g, stift, diamanter med tjock rondist.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, ca 0,45 ct, ca TCa(L)/SI2, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g, natural, slipad kulett.
DIAMANT, briljantslipad, 1,67 ct, TCa(L)/VVS2, liten natural på kulett och naturaler på rondist.
PÄRLCOLLIER, 33 odlade sötvattenspärlor, doserad, 12,7-14,8 mm, svagt ovala i formen, längd 47 cm, vikt 106,5 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 18K guld, ankarlänk, 2-radig, längd 38,5 cm, vikt 19,6 g, dobbar, originaletui.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Flower Basket, 18K guld, peridoter, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, W/VS, vikt 4,1 g, originaletui, snurrebussar ej original och ej i guld.
OLE LYNGGAARD, collier, färgade sötvattenspärlor, peridoter, dobbar i 18K guld, längd 38 cm, etui.
OLE LYNGGAARD, collier, färgade sötvattenspärlor, dobbar i 18K guld, längd 39,5 cm. saknar stämplar.
RING, 18K guld, 59 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,3 g.
RING, platina, briljantslipad diamant 0,30 ct, River(D)/VS2, GIA laserinskription 1146247801, 20 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, stl 15,75 mm, vikt 5,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 2,09 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 8,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,96 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCr/SI-P, vikt 2,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 1,44 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W/SI-P, vikt 2,3 g, stift,
RING, 14K guld, cabochonslipad rubin, 12 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g, rubinen har ett nagg.