Avslutad | Julklapps – Lördag 15 december 2018
HÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant 0,16 ct, TW/VVS, handgjort, Stockholm, 4,5 x 2,5 cm, vikt 13,7 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 85 briljantslipade diamanter ca 2,61 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 5,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 3,80 ctv, TW-TCr(G-I)/VS, längd 18 cm, vikt 14,1 g.
BESTICKSERVIS, 36 delar, silver, Prins Albert, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, GAB, Stockholm, 1980-tal, total vikt 2149,9 g.
Ädelstenar Opaler
3 VITA OPALER, 1 droppformad 7,8 x 6,0 mm med mest orange-rött och lila färgspel, samt 2 ovalslipade ca 7 x 5 mm med mest grönt och blått färgspel, 1,34 ct totalt.
Ädelstenar Opaler
3 OPALER, Boulder opal 15,6 x 9,0 mm, Boulder opal 8,1 x 6,1 mm, opal 10,3 x 6,4 mm (ådring), Australien.
BROSCH, 18K guld, orientaliska pärlor, hårgömma, Stockholm 1836, längd 4 cm, vikt 8,4 g.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, 6 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 10,7 g, 3 diamanter har slipade kuletter.
COLLIER, 14K guld, orientaliska pärlor, längd 42,5 cm, vikt 11,2 g, mycket sliten kedja, behöver bytas ut.
RING, 18K guld, 14 safirer ca 0,65 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca Light Brown/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g, svaga fattningar, flera stenar med skador och nagg.
RING, 18K guld, trappslipad smaragd ca 0,50 ct, mindre skador, 24 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/SI, stl 16 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, sockertoppslipad ljusgrön månsten med kattöga, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca Cr-TCa/VS (1 dia mindre skada), stl 17,25 mm, vikt 8,9 g.
COLLIER, lapis lazuli, kulor, ca 12 mm, lås i 18K guld, cabochonslipd safir ca 5,5 ct, briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW/VS, längd 47,5 cm, vikt 96 g.