Avslutad | Julklapps – Lördag 15 december 2018
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drop, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter 1,98 ctv, TW/VS, höjd 2,3 cm, vikt 6 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drop, 18K vitguld, 66 svarta briljantslipade diamanter 1,98 ctv, höjd 2,3 cm, vikt 6 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, Little Seet Spot Snake, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, TW/VS, vikt 5,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 93 briljanter ca 1,68 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 6,1 g.
COLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct ca TW/VS, ankarlänk, längd 37 / 40 cm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, 11 åttkantslipade diamanter ca 0,21 ctv enl. gravyr, ca TCr-W(I-H)/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 3,5 g.
2 SOCKERSKÅLAR, silver, C.G. Hallberg, 1917, höjd 16 cm, total vikt 557,8 g, tre fötter.
HÄNGE, 18K vitguld, Kuan Yin (kvinnlig Buddha) snidad i grön och vit B-jade, 6,3 x 3,2 cm, vikt 30,6 g.
JADE ARMBAND, 18K guld, 11 ringar grön B-jade, mittringen 26 mm i diameter, övriga 14,5 mm, längd 18,6 cm, vikt 28,4 g.
JADE HÄNGE, 18K guld, 3 hängande ringar B-jade ljusgrön, grå och grön, längd 7,5 cm, vikt 16,1 g.
RING, 18K vitguld, 45 briljanter ca 0,025 - 0,075 ct/st, ca 1,99 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,5+ mm, vikt 8,9 g.
RING, 18K guld, odlad pärla ca 9,3 mm, antikslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 6,2 g, svaga fattningar, pärlan har repor, en diamant skadad och flera med nagg.
PÄRLCOLLIER, 18K guld, odlade Southseapärlor ca 10-11 mm, kullås, tre knutna pärlor i vardera ände, längd 44 cm.
ARMRING, 18K guld, 38 carréslipade blå safirer ca 4,20 ctv, 10 briljanter ca 0,13 ctv, ca TW/VS, öppningsbar, inre omkrets 16,5 cm, vikt 20,0 g, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,00 ct, ca Cr(J)/SI2, H & B Andersson Juvelia Atelje, Uppsala 1983, stl 17 mm, vikt 4,2 g, dimmighet i diamanten, inverterade naturaler vid rondist, naturaler på rondist och kulett, slitna klor.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,45 ct, ca Cr(J)/SI2, 144 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g, mittstenen med sned kulett, svaga fattningar.