Avslutad | Klassiska – Lördag 10 november 2018
BROSCH, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 4,1 cm, vikt 13,5 g, lagning, en diamant är skadad.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,7 ct, 30 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca Cr--Ca/ VS-P, stl 19,5 mm, vikt 9,4 g, en diamant är skadad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca TCa(K)/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,9 g, nagg på mittstenen.
COLLIER, silver/18K vitguld, gammal- och rosenslipade diamanter, antik, senare kedja, längd 38 cm.
RING, 18K guld, pärla, 8 carréslipade rubiner, 22 gammalslipdade diamanter ca 0,25 ctv,ca W-Cr/VS-P, stl 15,25 mm, vikt 8,0 g, senare ringskena tillverkad av G Dahlgren & Co 1978, rubiner med slitna fasetter, några diamanter med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 30 ovalslipade akvamariner ca 35,0 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 45 cm, vikt 32,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, hjärtan, stift, höjd 2,7 cm, vikt 5,2 g, en diamant är åttkantslipad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,93 ct, ca W(H)/SI1, stl 15,75 mm, vikt 2,6 g, fattning mycket sliten.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 85 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,6 g.
ARMBAND, 18K guld, flätadlänk med fransar, 9 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, längd ca 20,0 cm, ställbar mellan 14-20 cm, vikt 71 g, säkerhetskedja. två fransar är lagade och en är skadad.
BROSCH/HÄNGE, 14K guld, rosenslipade diamanter, safirer, rubiner, 3 odlade pärlor, 3,7x4,4 cm, vikt 12,9 g, en safir skadad, några diamanter med nagg samt skador.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, droppslipad limekvarts ca 21,0 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, krokar med stopp, höjd 2,7 cm, vikt 10,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smargad ca 0,76 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW/VS, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm, vikt 5,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, cabochonslipade akvamariner, C.G. Hallbergs, Stockholm 1957, stl 19,5 x 16,5 mm, vikt 18,5 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade saltvattenspärlor, ca 5,5-6,0 mm, lås i 18K guld med mabépärla ca 13 mm, Sven Danielson, Motala 1967, längd 42 cm, vikt 60,8 g, säkerhetskedja.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W(H)/IF, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.