Avslutad | Klassiska – Lördag 10 november 2018
ARMBAND, 14K guld, 210 briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 48,5 g, säkerhetskedja.
RING, 18K guld, droppslipad blå safir ca 2,30 ct, 30 baguetteslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 11,4 g, safiren har slitna fasettkanter.
RING, 18K guld, trappslipad smaragd ca 0,50 ct, mindre skador, 24 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/SI, stl 16 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,05 ct, ca TW(G)/VS1, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, Svenskt Guldsmide, Stockholm 1945, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g, diamanten har ett stort nagg vid rondisten, ringskenan är storleksändrad och en klo är skadad resterande är slitna.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TCa(L)/VVS, stift, vikt 1,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,82 ct, ca TW(G)/VS1, G. Dahlgren & Co, Malmö 1966, stl 18 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld/platina, syntetisk carréslipad rubin, gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g, diamanterna sitter snett i fattning, ena diamanten har flera nagg på rondisten.
RING, 18K guld/platina, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca Cr(J)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd, 30 baguette- och trapetsslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g, mittstenen något lös i sin fattning, en diamant skadad, två diamanter med nagg.
RING, 18K rodierat guld, 3 briljanter ca 1,53 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 150 briljanter ca 0,60 ct totalt, ca TW-TCr/VS-P, mycket svaga fattningar, porositet i skenan, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g.