Avslutad | Klassiska – Lördag 10 november 2018
BROSCH, 18K vitguld, opaldublett, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Atelier Ajour, Stockholm 1957, längd 4 cm, vikt 10,3 g.
SKALDJURSBESTICK, 12 st, silver, förgylld metall, Frankrike, 1900 talets början, längd 16,5 cm, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, 62 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,2 g.
DIAMANTER, 3,00 ct totalt, briljantslipade, 105 st, River - TW(D-G)/VS+, 1,9 mm i diameter.
DIAMANTER, 3,02 ct totalt, briljantslipade, 90 st, ca River-TW(D-G)/VS+, 2,0 mm i diameter.
RING, 14K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 19 mm, vikt 8,9 g.
ARMBAND, 5-radig, 18K guld, A. Hildebrand, Gävle 1908, längd 20 cm, vikt 12,2 g, säkerhetskedja.
RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 2,07 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI, Guldsmed Hans Rosin, Stockholm 1986, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g, mittsten ca 0,60 ct, nagg på mittstenen.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa(K-L)/VS1, mindre briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 13 mm, vikt 8,0 g, stift.
RING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW(G)/VS, stl 14,25 mm, vikt 7,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 12,5-13,5 mm, off round, 2 ametister, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, höjd 3,5 cm, vikt 10,0 g, krokar.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 14,2 mm, 44 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 3,2 cm, vikt 14,3 g, huggies.
PÄRLCOLLIER, 3- radigt, odlade pärlor, ca 5,75 mm, lås i 18K guld med opal och odlade pärlor, längd 41 cm.
RING, 18K rodinerat guld, droppslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCr(I)/VS2, 18 baguett- och trapetslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-SI, arabiska stämplar, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g, den droppslipade diamanten har en kulettfasett.
COLLIER, 15K guld, vit kalcedon, dekor med ormar, antikt, England, höjd 3,5 cm, längd 46 cm, vikt 16,5 g.
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,2 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, krucifix, 36 navetteslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, 3,5x3 cm, vikt 7,6 g.