121 - 140 av 252
1...678...13 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 10 november 2018

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 smaragder 0,32 ctv, 8 briljantslipade diamanter 0,27 ctv, ca TCr-Cr/SI, huggies, höjd 1,6 cm, vikt 3,0 g.

4 200 kr

Utrop: 4 500 kr

Ädelstenar Rubiner

7 RUBINER, 3,58 ct totalt, ovalslipade.

Utrop: 2 700 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 4,0-8,0 mm, lås i 18K guld med blå och rosa safirer, längd 49 cm, flera safirer med nagg.

Utrop: 4 500 kr

KEDJA, 18K guld, fantasi, Unoarre, Italien, längd 42 cm, vikt 41,4 g.

Utrop: 13 600 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW-W/ SI, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 5 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 5 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,31 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, svaga fattningar.

Utrop: 5 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,26 ctv ca TW/VVS-VS, stl 16+ mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 4 400 kr

ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljanter ca 0,27 ctv, ca TW-W(G-H)VS, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 4 400 kr

ARMRING, 18K vitguld, 18 diamanter, äldre briljantslipade, briljant, åttkant och swisslipade diamanter. ca River-Ca(E-M)/VS-P2, stl 5,5 x 4,5 cm, vikt 16,4 g, två diamanter är trasiga, flera med nagg & naturaler, behov av omrodinering.

5 900 kr

Utrop: 6 800 kr

Matsilver, 27 delar, 12 matskedar, 4 matgafflar längd 22 cm, 5 matgafflar längd 20,5 cm, 7 kaffeskedar, Svensk Spetsig, tidigt 1800-tal, monogram, vikt 1540, g.

Utrop: 7 000 kr

4 matskedar, Svensk (rund), längd 21 cm, sent 1700-tal, vikt 288,1 g, en sked har udda skaft.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Matsilver, 49 delar, gammal fransk, 21 matskedar varav 7 skedar har bitmärken/bucklor, 14 bordsskedar, varav en har bitmärken, 12 matgafflar och 2 dessertgafflar, från tidigt 1800-tal fram tills 1800-talets mitt. vikt 2704 g.

Utrop: 9 300 kr

Silver Fat

ETAGERE/KAKFAT, silver 800/1000, akantusblad, tre etage, handtag, troligen Italien, höjd 50 cm, vikt 1325 g, går att ta isär.

8 600 kr

Utrop: 4 500 kr

COLLIER, 14K vitguld/guld, droppslipad smaragd, 33 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, längd 42,5 cm, vikt 24 g.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K guld, navettslipad smaragd, 52 trapetslipade diamanter ca 1,82 ctv, ca TW/VS, stl 14,5 mm, vikt 7,8 g, mindre nagg på smaragden.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8- 8.5 mm, lås i 18K vitguld, safirer, längd 52 cm, en safir saknas.

Utrop: 3 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, cabochinslipade safirer, Ge-Kå Stockholm 1966, diameter 14 mm, vikt 10,7 g.

3 400 kr

Utrop: 3 300 kr

STELT ARMBAND, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, 30 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-TCr/SI-P, 5,6 x 4,9 cm, vikt 16,2 g.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K guld, vita och gula briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, fågel, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g, en diamant saknas.

Utrop: 8 000 kr