Avslutad | Klassiska – Lördag 10 november 2018
RING, 18K guld, grön emalj, 47 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, franska stämplar, stl 17 mm, vikt 7,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, vikt 1,6 g, stift.
RING, platina, ovalslipad blå safir ca 3,92 ct, 20 trapett- och briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,7 g, tre trapettslipade diamanter med nagg i hörn.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir, 10 briljanter enligt gravyr 0,50 ctv ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, 25 navettslipade rubiner ca 2,42 ctv, 96 briljantslipade diamanter ca 1,72 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,7 g, några rubiner med små nagg.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 2,1 g.
RING, platina, rubin ca 0,94 ct, 64 briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W-TCa/VS1, prinsess- samt briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/VS, stl 16 mm, vikt 5,7 g.
RING, 14K guld, 18 smaragder ca 5,48 ctv, 144 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, stl 17,5 mm, en diamant skadad, flera diamanter med nagg, några smaragder med nagg, svaga fattningar.
SÅSSKÅL, silver, på fat, invändig förgylld Emil Möller Malmö 1929, höjd 13 cm, vikt 444,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca Cr(J)/P1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv ca W-Cr(H-J)/SI-P1, stl 17,5 mm, vikt 5 g, mittstenen med nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, 16 ovalslipade blå safirer ca 3,71 ctv, 34 briljantslipade diamanter ca 1,72 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g.
COLLIER/HÄNGE, stelt, 18K guld, kuddslipad tanzanit ca 12,00 ct, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 14,0 x 14,0 cm, vikt 26,6 g, tanzaniten har små nagg, ena diamanten är briljantslipad men saknar en rad fasetter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, grön emalj, 90 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, franska stämplar, stl 18,5 x 10 mm, clips, vikt 12,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca TW-W(F-H)/SI-P, diameter 2,5 cm, stift med lås, vikt 6,9 g.
RING, 18K guld, svart emalj, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, Ryssland, stl 21 mm, vikt 11,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, ankarlänk, briljantslipad diamant 1,01 ct, TCr(I)/VS2, certifikat IGI 201634985, längd 46 cm, vikt 3,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, längd 19 cm, vikt 9,7 g.