Avslutad | Moderna – Lördag 3 november 2018
TIFFANY & CO, slät ring, 18K guld, Tiffany Classic, stl 6 (16,5 mm), vikt 3,2 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, örhängen,18K guld/vitguld, mabépärlor, ca 15 mm, briljantslipade diamanter 0,58 ctv, TW(F)/VS2, certifikat IGI F1I01526 och F1I00956, diameter 2,0 cm, vikt 24,3 g, clips med stift.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås för tvåradigt collier, 18K guld/vitguld, mabépärla ca 15 mm, briljantslipad diamant 0,29 ct, W(H)/VS, certifikat IGI F1I01526, dobbar, diameter 2,0 cm, vikt 12,9 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås för två- eller treradigt collier, cabochonslipad blå safir, briljantslipad diamant 0,12 ct, ca TCr(I)/VS, dobbar, stl 17 x 17 mm, vikt 12,1 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås för tvåradigt collie 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 36 x 18 mm, vikt 12,0 g.
OLE LYNGGAARD, collier, lapis lazuli, ca 8 mm, ej lås, dobbar, längd 40 cm, ej märkt.
OLE LYNGGAARD, pärlcollier, 2 st, odlade saltvattenspärlor ca 6 mm, dobbar, ej lås, längd 40 cm, ej märkt.
OLE LYNGGAARD, pärlcollier, odlade saltvattenspärlor ca 6 mm, dobbar, ej lås, längd 55 cm, ej märkt.
PINBROSCH, sterlingsilver, Kerstin Öhlin Lejonklou, Östersund 1993, stl 2,7 x 1,7 cm, vikt 7,1 g.
RING, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-TCr/VS-SI, 32 carréslipade safirer ca 2,24 ctv, stl ca 17 mm, vikt 13,0 g, diamanter med inneslutningar som når ytan och nagg.
BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, onyx, diameter 13 mm, stift, vikt 6,9 g, originaletui, ytterkartong.
BVLGARI, hänge/kedja, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, onyx, längd 41 cm, vikt 9,8 g, originaletui, ytterkartong.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,78 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 8,5 g.
EFVA ATTLING, örhängen, Little thin & Stars Earrings, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, TW/SI, stift, höjd 1,2 cm, vikt 2,8 g, båda stämplade och signerade.