Avslutad | Moderna – Lördag 3 november 2018
RING, 18K vitguld, akvamarin, 6 briljantslipade diamanter, ca 0,10 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g.
GEORG JENSEN, collier, sterling silver, "Regitze", nr 464, design Regitze Overgaard, längd ca 44 cm, etui, ytterkartong, vikt 247,3 g.
SOPHIE GYLLENHAMMAR, creoler, 18K vitguld, Delicate Hoops, svarta briljanter, diameter 3,6 cm, vikt 5,3 g, originaletui.
GEORG JENSEN, stelt collier, sterlingsilver, öppen, modell 23A, design Ove Wendt, vikt 104,5 g.
GEORG JENSEN, armband, sterlingsilver, nr 170, design Nanna Ditzel, längd 17,5 cm, efter 1945, vikt 28,6 g, svensk kontrollstämpel.
DIAMANT, briljantslipad, 4,31 ct, W(H)/VS2, IGI certifikat 296792180, förseglad.
ARMRING, silver, geometrisk, Guld & Silversmederna Cecilia-Ki, Göteborg 1966, vikt 49,1 g.
RING, silver, geometrisk, Guld & Silversmederna Cecilia-Ki, Göteborg 1973, stl ca 16,75 mm, vikt 5,5 g.
ARMRING, silver, design Cecilia KI Johansson , Högberg & Co Silversmederna, Göteborg1962, diameter 7 cm, vikt 39,5 g.
GOLDEN LADY, hänge / kedja, 18K vitguld / stål, hjärta, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,10 ct ca W/SI, längd 40 cm, vikt 7,5 g.
CLAES GIERTTA, ring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 1993, stl 14 mm, vikt 4,1 g.
EFVA ATTLING, ring, High & I love you, on side, 18K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter 0,15 ctv, TW/VS, stl 16,75+ mm, vikt 7,9 g, originaletui.
BVLGARI, örhängen, 18K vitguld, onyx, Bvlgari Bvlgari, vikt 3,5 g, stift, originaletui och kartong.
SIGURD PERSSON, ring, sterlingsilver, delvis förgylld, Stockholm 1995, TR, stl 18 mm, vikt 21,6 g. (d)
TED MUEHLING, örhängen, 14K guld, roséguld, krokar, höjd 2,1 cm, vikt 3,4 g, ostämplade.