Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 8 november 2018
LJUSSTAKAR, ett par, silver, rund fot, svagt konande stam, troligen Tyskland, 1800 tal, höjd 17,5 cm, vikt 326,9 g, mindre bucklor, lagningar.
ANTON MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, mått 5,1 x 2,5 cm, Per Sköld, Stockholm 1954, vikt 10,6 g.
MOCCASKEDAR, 12 st, silver, genombruten dekor, Svedboms Vetlanda 1960/70-tal, längd 10 cm, vikt 98,8 g, etui.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv enl. gravyr, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, huggies, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/VS-SI, nagg, huggies, vikt 1,8 g.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 0,70 ct, 54 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17 mm, vikt 5,3 g, rubinen har djup slipning och slitage, en diamant trasig och flera med nagg.
HÄNGE, sterlingsilver, cabochonslipad labradorit, Ekdal, Borås, stl 5,5 x 3,5 cm, vikt 23 g.
KALEVALA, smyckesset, brons, hänge/kedja, ring, jaspis, Finland, längd 60 cm, hängets stl 3,7 x 3,2 cm, ringens stl 16,5 mm.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W(H)/SI, stl 15 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad ametist, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g, ametisten med nagg på kuletten, en diamant med litet nagg på rondist, några diamanter dimmiga.
ENGELBERT, pärlcollier, odlade saltvattenspärlor, ca 8 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad ametist och fröpärlor, Stigbert, Stockholm 1967, längd 41 cm, lagning, låset svåröppnad, behov av omträdning.
ENGELBERT, örhängen, 18K guld, cabochonslipade ametister, fröpärlor, Stigbert, Stockholm, stift, vikt 2,4 g, omgjorda, saknar stämplar, saknar snurrebussar.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, doserat, ca 4,0-7,5 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad ametist, stämplad Hansen, Stockholm 1964, längd 69 cm, säkerhetskedja.
RING, 14K guld, vildmarkstil, ändrad, briljantslipad diamant ca 0,23 ct ca W/SI2, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, Ro-Be Smycken Bengt Olov Johansson, Stockholm 1961, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g, en sidosten med nagg på ronsisten, flera klor slitna.
BROSCH, förgyllt silver, pilformad, J G Kihlberg, Nyköping 1878, vikt 6,2 g, troligen omgjord från sked.