Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 8 november 2018
Ädelstenar Rubiner
3 RUBINER, ovalslipade, 1,03 ctv, IGI cert F1H66993, F1H01803 och 1L126702, plomberade.
Ädelstenar Rubiner
4 RUBINER, ovalslipade, 1,32 ctv, IGI cert 1L123791, 1L123798, 1L124158 och 1L128689, plomberade.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 4,2 g, en diamant trasig, en diamant med nagg på krona, utslitna fattningar, flera diamanter lösa i fattning.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, vikt 3,2 g, utslitna fattningar, en diamant med stark fluorescens.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kullänk, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VVS, längd 38 cm, vikt 4,0 g, lagning på kedja.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 7-8 mm, lås i sterlingsilver, längd 43 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 7-8 mm, lås i sterlingsilver, längd 44 cm.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, turmaliner, flera färger, ca 4 mm, längd ca 50 cm, stretch, ej knutet.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, turmaliner, flera färger, längd ca 17 cm, stretch, ej knutet.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, akvamariner, ca 11 mm, längd ca 16 cm, stretch, ej knutet.
Visa varaSmycken Ring
RING, 14K guld, 18 briljanter ca 0,18 ct ca W(H)/VS, odlad pärla, stl 20 mm, vikt 4,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 12 mm, knappformade, stift, vikt 3,5 g.
COLLIER, färgade Jadekulor, fasetterad Onyx, Pärlemorskal, oval Alabaster, snidad och fasetterad Jade, guldfärgat lås och detaljer, trädd på vajer, längd 50 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljanter ca 0,22 ctv, ca Cr-TCa/VS, en dia SI, stift, inga snurrebussar, vikt 0,7 g.