Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 september 2018
HÄNGE, smyckesägg, förgyllt silver, orange och grön emalj, cz, stl 27 x 14 mm, vikt 5,4 g.
ENSTENSRING,18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,12 ct, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS, G. Dahlgren, Malmö 1946, stl 16,75 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 1,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 1,00 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,015 ctv, ca W(H)/SI, vikt 1,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, tanzanit ca 0,80 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/SI, vikt 1,5 g, litet nagg på tanzanitens kulett, en briljant med stort nagg på rondist.
HÄNGE, 14K vitguld, triangulärt slipad tanzanit ca 1,35 ct, 5 baguetteslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W/VS, vikt 2,5 g, svagt underrede till diamanternas fattningar.
COLLIER, 2-radigt, sterlingsilver delvis förgyllt, längd 42,5 cm, vikt 71,9 g, buckla.
HÄNGE, 14K guld, 105 st briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca W-Cr/SI-P, öppningsbart, höjd 6,8 cm, vikt 24,2 g.
COLLIER, färgade fasetterade bandagatkulor ca 14 mm, längd ca120 cm, knutet, vikt 285 g.
Smycken Lås
LÅS, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, längd 2,6 cm, vikt 8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 10,5-11,5 mm, grå och grå/blå, silverlås, längd 46 cm.
KRUS, brons och emalj i flera färger med koppardetaljer, kinesiskt utseende, tre tassar, vikt 661 g.