Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 september 2018
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,21 ct ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prasoliter, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ct ca W/VS-SI, längd 3,5 cm krokar, vikt 6,7 g.
COLLIER, rödfärgad kvarts kulor, kulor ca 12 mm, längd 45 cm, dobbar passar Ole Lynggaard lås, vikt 89,3 g.
COLLIER, sötvattenspärlor bredd ca 9 mm, agater, kvarts, längd ca 135 cm, vikt 227,5 g, naturlig håligheter i två agater
COLLIER, sötvattenspärlor, onyxer, bergkristaller, längd ca 120 cm, vikt 70 g, ej lås, knytes.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Lars Håkansson, Höör 1987, längd 6,5 cm, vikt 6,8 g, krok.
RING, sterlingsilver, Klädd I Konst, Säter 1991, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g, justerbar ringskena.
RING, sterlingsilver, delvis förgylld, peridot, B Gunnarssons silversmide, Stockholm 1983, stl 15 mm, vikt 7,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doserade, ca 3 - 6,5 mm, längd 52 cm, lås i silver och strass.
RING, 18K guld, diamant ca 0,10 ct, ca W(H)/VS stl 18,25 mm, vikt 2,4 g, diamanten är briljantslipad men saknar en rad fasetter.
RING, 18K guld/silver, 3 rosenslipade diamanter ca TCa(K)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 1,8 g, en diamant med nagg.
COLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor och gröna färgade kvartskulor ca 8,5 mm, längd 120 cm.