Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 september 2018
COLLIER, fasetterade doserade Rosenkvarts ca 8-10 mm, odlade grå sötvattenspärlor ca 7 mm, silverlås, längd 58 cm.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, kors, längd 50 cm, vikt 9 g.
COLLIER, trumlad och fasetterad Karneol, odlade sötvattenspärlor, silverlås och detaljer, längd 56 cm.
ARMBAND, Silver delvis förgyllt, filigran arbete, längd 18,5 cm, vikt 29,4 g. saknar säkerhetskedja.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18k vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv ca TW/VS, vikt 0,9 g.
RING, 18K guld, briljant ca 0,02 ct, ca W(H)/P, rubiner, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g.
Visa varaSmycken Ring
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, 2 briljanter med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 carréslipade smaragder, 56 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS-SI, vikt 8,2 g, stift/clips.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca TW-W/SI, vikt 7,7 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South seapärlor ca 9,5 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCa/SI, vikt 5,2 g, krokar med stopp, en diamant skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 4,50 ctv, 52 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 3 cm, vikt 6,1 g, huggies.
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, smaragdslipad akvamarin ca 5,50 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/VS, längd 42 cm, vikt 4,4 g, minimala nagg på akvamarin.
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, ovalslipad granat, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ct, ca W-TCr/VS-SI, längd 42 cm, vikt 4,3 g.
RING, 14K guld, 2 barocka pärlor, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17,25 mm+, vikt 2,3 g.