Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 september 2018
Silver Fat
REY URBAN, sterling silver, fat, diameter 10,5 cm, höjd 2 cm, vikt 163,0 g, SEB, originaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, barocka, ca 6 - 8,5 mm, lås i silver, längd 70 cm, vikt 42 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, med påhäng med odlade saltvattenspärlor, ca 6,0-6,7 mm, stl 2,5 x 1,5 cm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, briljantslipad diamant ca 0,16 ctv, Stockholm 1970, stl 17,75 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv ca TW-Cr/VS, stl 18 mm, vikt 4,7 g, nagg på en kulett.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca W/VS, nedsliten fattning, vikt 3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct enl. gravyr, ca W(H)/VS, stl 15,5+ mm, vikt 3 g, slitage.
COLLIER, 3-radigt, fasetterade behandlade blåa safirer, ca 2,5-5,5 mm, lås i 18K vitguld med safirer och 16 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/SI, längd 46 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct enl. gravyr, ca W(H)/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g, slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade barocka sötvattenspärlor, 40 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca W/TCa/SI-P, höjd 5 cm, krokar, vikt 22,2 g, pärlor med skador, lagningar samt missfärgningar.