Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 september 2018
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
OLE LYNGGAARD, collier, stenkulor, 10 mm, dobbar, ej lås, längd 40 cm, ej märkt, vikt 57,1 g.
OLE LYNGGAARD, collier, röda kulor ca 10,0 mm, längd 45,5 cm, dobbar, ej lås, ej märkt, vikt 64,7 g.
PANDORA, armband, silver, cz, 9 berlocker, lås med dobbar, längd 18 cm, vikt 36,2 g, originaletui.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade svarta odlade sötvattenspärlor ca 8,3 mm, stift, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS, mindre nagg, vikt 4,8 g, olika snurrebussar, stift.
COLLIER, ovala pärlemorskal ca 2,5 cm, rosa färgade kvartskulor och snideri föreställande buddha, guldfärgade detaljer med cubic zirkonia, trädd på vajer, längd 46 cm.
HÄNGE/KEDJA, värmebehandlad arbetad Bärnsten ca 3,5 cm, ormlänkkedja i sterlingsilver, längd 45 cm, hängdel i metall.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad syntetisk blå safir, 10 antik- och gammalslip diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 4,5 g, några diamanter med nagg och mindre skador, svaga fattningar, en klo lagad.
Ring, 18K vitguld, 6 droppslipade rubiner, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ct ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16+ mm, vikt 2,8 g, gravyr, en diamant med nagg på kuletten.