Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 september 2018
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Jaspiskulor ca 12,5 mm, odlade sötvattenspärlor, silverkulor och kedja, längd 4,5 cm, stift, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,21 ct enl. gravyr, ca W(G)/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g.
Smyckestillbehör Smyckeskrin
SMYCKESKRIN, präglat svart läder, nyckel medföljer, mått 35,5 x 24 x 10,5 cm 3 våningar.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, oval medaljong, dekor, plats för två bilder ca 22×14 mm, längd 70 cm, pansar, vikt 22,2 g.
COLLIER, slipad prehnite och grön färgad kvarts, odlade sötvattenspärlor ca 6 mm, silverdetaljer och lås, längd 75 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, offround, kulor av tigeröga ca 8,5 mm, längd ca 120 cm.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, barocka odlade sötvattenspärlor ca 12,5-13 mm, trädd på elastiskt gummiband.
Ädelstenar Övrigt
STENSSKIVOR, orange-brun Bandagat ca 10 x 7 cm, rosa Rhodochrosite ca 5,5 x 4,4 cm, vikt 96,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 3,7 g, graverad.
HÄNGE/KEDJA, kors, 18K vitguld, 17 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, hängets höjd 3,5 cm, vikt 5,5 g.
PÄRLCOLLIER, äkta pärlor, ca 2,0 - 4,0 mm, lås i 18K guld, längd 43,5 cm, vikt 4,2 g.
Silver Vas
TAGE GÖTHLIN, vas/skål, ett par, silver, invändigt förgylld, genombruten fot, signerade, Tesi Göteborg 1962 & 1963, höjd 282,0 g, mindre buckla på kanten.