Avslutad | Moderna – Lördag 8 september 2018
SCHALINS, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,74 ct, ca W(H)/VS1, stl 15,75 mm, vikt 4,9 g.
LAPPONIA, armband, Moonbridge, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1986, längd 19 cm, vikt 116 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 6,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 18 mm, vikt 6,6 g, en diamant med nagg på krona.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv ca TW-W/VS-SI, längd 17 mm, vikt 10,0 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,64 ctv ca TW-W/VS-SI, längd 17 cm, vikt 9,3 g.
COLLIER, stelt, sterlingsilver, Exign, Pär Norling, 13x14 cm, vikt 30,7 g, originalask.
LAPPONIA, armband, Cascade, 18K guld, Björn Weckström, Finland 1982, längd 18 cm, vikt 29 g.
RING, 18K guld, grön turmalin ca 6,00 ct, Hovleverentör Gunnar Fahlström, Stockholm 1981, stl 18,5 mm, turmalin med några mindre nagg samt slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gula och vita briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, avtagbara kors, huggies, höjd 8,6 cm, vikt 4g.
STELT ARMBAND, 14K guld, arbetad yta, 7 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, 5,3 x 4,2 cm, vikt 7,3 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,54 ct, natural fancy intense yellow/VS2, GIA report 16877331.