Avslutad | Moderna – Lördag 8 september 2018
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 ametister, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, vikt 4,9 g, krokar med stopp.
CHOPARD, La Strada, ring, 18K vitguld, 42 pavéfattade briljanter ca 0,70 ctv ca TW/VS, ref nr. 82/6435-41, stl 17 mm, vikt 16,7 g, originaletui, storleksändrad.
RING, 18K guld, ovalslipad ljust blågrön beryll, Burt Edman, Stockholm 2002, stl 16 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K guld, baguettslipade rubiner ca 5,0 ct, stl 16,5 mm, vikt 11,2 g, några stenar med nagg.
Visa varaSmycken Alliansring
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 31 safirer ca 1,24 ctv, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g, en safir med nagg.
GEORG JENSEN, ring, sterlingsilver, Möbius nr 148, design Torun Bülow-Hübe, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
GEORG JENSEN, ring, sterlingsilver, cabochonslipad akvamarin, nr 473, stl 57 (17 mm), vikt 8,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/VS, vikt 8,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, vikt 1,6 g, stift.
STIGBERT, ring, 18K guld, bergskristall, Engelbert, Stockholm 1965, stl 14,75 mm, vikt 10,2 g.
OLE LYNGGAARD, armband, Magic Circus, 18K guld, turkos, topas, korall, 12 briljantslipade diamanter, ca 0,10 ctv, ca TW/VS, längd 16 cm, vikt 2,4 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad svart diamant ca 2,19 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ct, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8,3 g.
REY URBAN, sterlingsilver, lapis lazuli, Stockholm 1962, stl ca 15,5 mm, vikt 11,6 g, stenen rör sig något i fattning.
TIFFANY & CO, enstensring, platina, briljantslipad diamant 0,28 ct, inskription T&Co D10030366, serienummer 32501826, stl 15,75+ mm, vikt 4 g, originaletui, stämplarna är slitna.
MUST DE CARTIER, ring, 18K trefärgat guld, Trinity, stl 55 (17,5 mm), vikt 8,7 g, slitage.