Avslutad | Aficionado – Torsdag 18 oktober 2018
Mynt Sedel
Sedlar, stjärnmärkta: 1 st 1000 kr, 1 st 100 kr, 1 st 50 kr, 5 st 10 kr, vanliga: 7 st 100 kr, 5 st 50 kr, 1 st 20 kr, 63 st 10 kr, 18 st 5 Kr, blandad kvalité, mestadels andra hälften av 1900-talet.
Medaljer Minnen
MINNE, brons / silver, 3 delar, LM Ericsson 1876-1976, diameter 70 mm, vikt 716,7 g, av Kauko Räsänen, originaletui.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1725, Ryssland, kvalité ca 1/1+, kantskada, diameter 40 mm, vikt 27,9 g.
Accessoarer Tändare
TÄNDARE, ST DUPONT, B7287, gulmetall, svart kinalack, 5,5x3,2x 1,2cm, servicebehov.
Accessoarer Tändare
TÄNDARE, ST DUPONT, P4035, gulmetall, kinalack, 4,5x3,2x1,2cm, gravyr, servicebehov, etui.
VÄSKA, BURBERRY, rutig canvas, vinrött läder, detaljer i vitmetall, 37x27x10cm, slitage vid axelrem.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Krone, 1917, Norge, kvalité ca 1, skador, diameter 25 mm, vikt 7,4 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1912, Gustaf V, kvalité ca 01, spegellik yta, små repor, diameter 31 mm, vikt 15,0 g.
Mynt Utländska mynt
MINNESMYNT, sterling silver, 10 st 5 Dollar och 10 st 10 Dollar, Kanada, inför OS 1976 i Montreál, kvalité ca 0, total vikt ca 729 g, 5 originaletuin med kartonger.
Mynt Bullionmynt
2 MYNT, silver, Trade Dollar, 1876S 1877S, USA, kvalité ca 1 - 1+, repor total vikt 54,2 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1775, Ryssland, kvalité ca 1?/2, diameter 37 mm, vikt 22,6 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1775, Ryssland, kvalité ca 1+, diameter 35 mm, vikt 20,6 g.