Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 1999
ARMBAND, 18K vitguld med briljanter samt åttkant- slipade diamanter totalt ca 3,3 ct H(W)/VVS-VS. L=18 cm vikt 34,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld delvis matterad "pansarlänk" med briljanter totalt ca 0,8 ct L=20 cm.. Vikt 50,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld med 1 briljant cirka 0,90 ct D(RIVER)/VVS 1 stl 17 mm. Briljanten är graderad infattad.
RING, 18K guld med kopparmalm Pekka Antilla & Björn Weckström, Finland 1950-tal stl 17 mm.
BROSCH, 18K guld / vitguld med briljanter totalt ca 1,90 ct samt 3 st gula stenar troligen äkta zirkoner.
BESTICK, 12 delar, förgyllt silver samt pärlemor, stpl Alexandr Yashinov, St Petersburg 1824-1825. samt 1 kniv stpl LK1851.
RING, silver med falköga (tigeröga med hornblände) Georg Jensen nr 190 design Torun Bülow-Hübe, stl 17 1/2
ARMBAND, ÖRHÄNGEN samt BROSCH, silver stpl Georg Jensen resp Georg Jensen &Wendel nr 3, 40 resp 217 A.
BROSCH, 14K guld samt silver med gammalslipade diamanter, antik, troligen Portugal slutet 1800.