Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2018
KANNA OCH URNA, med hänklar, silver, delvis förgyllda, Martin Hall & Co, Sheffield 1868, höjd 17 cm resp. 15 cm, total vikt 660,2 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VVS, Ulf Byström Guldsmedja, Stockholm 2001, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamant ca 0,50 ct, ca TCa(K)/P1, stl 17 mm, vikt 5,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, 2 odlade vita och grå pärlor, 60 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, TW-TCr/VS-SI, längd 40 cm, vikt 4,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(G)/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,8 g,
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld, emalj MG, Anders Hedlund, Göteborg 1967, vikt 18,4 g, mindre emaljskada.
COLLIER, 18K vitguld, Kristus, ca 200 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 48 cm, vikt 32,7 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 2,1 g.
NILS GRUBB, bägare, silver, delvist förgylld, Hudiksvall 1761, höjd 9 cm, vikt 57,5 g, bucklor.
ISAK SÖDERHOLM, bägare, silver, svisselerad dekor, Söderhamn 1820, höjd 21,5 cm, vikt 296,5 g.
CHRISTOFFER NORDIN, bägare, silver, svisselerad dekor, Hudiksvall 1833, höjd 20 cm, vikt 184,9 g, bucklor.
LARS LÖFGREN, bägare, silver, svisselerad dekor, Hudiksvall, 17/1800-tal, höjd 22,5 g, vikt 388,8 g, mindre bucklor på fotring.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, vriden stam, Nyrokokostil, Markströms, Uppsala 1895, höjd 25 cm, fylld botten, gravyr på stammen, ena manschetten med skda och lagning, mindre bucklor.
NILS GRUBB, supsked, silver, kronknopp, delvis förgylld, Hudiksvall 1700-talets slut, längd 18 cm, vikt 36,4 g, skevt skaft, möjligen lagnining, bucklor.
SKÅL, på fot, silver, England London 1912, diameter 25,5 cm, höjd 15,5 cm, vikt 667,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Cr/SI-P, stift, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, briljanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,8 g.