Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2018
OSTRONGAFFLAR,12 st, silver. Louis Coignet, Frankrike omkring 1900, längd 15 cm, vikt 272,8 g. etui. etui skadat och missfärgat,
ARMBAND, 18K vitguld, 66 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 4,19 ctv, ca TW- TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 8,2g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)VS1, GIA inskription på rondisten 3235373003 , 26 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipad diamant ca 0,18 ctv, ca W-TCr/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv. ca TW-W/VS, vikt 2,7 g, stift, avtagbar halo.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kors, 11 briljanter ca 0,87 ctv, ca TW-W/VS, höjd 2,5 cm, längd 42 cm, vikt 6,7 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,86 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 9,3 mm, 63 briljantslipade diamanter ca 0,67 ct, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 2,4 g.
ARMBAND, 18K guld, 62 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 8,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(F)/VS1, HRD certifikat 14035412013, 31 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 2,8 g, stift, snurrebussar i 18K guld.
TENNISARMBAND, 18K guld, 71 briljantslipade diamanter ca 3,39 ctv, ca TW-W/ VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,1 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 58 briljantslipade diamanter ca 2,02 ctv, ca TW-W/VS längd 18 cm, vikt 9,1 g.
SET MED RINGAR, 2 st, 18K guld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 7,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,7 g.
DOSA, silver, delvis förgylld, Carl Fredrik Seseman, Arboga 1799, diameter 7 cm, höjd 3,5 cm, vikt 109,0 g, gravyr, bucklor.