Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2018
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, ca 0,40 ct, TW(G)/VS1, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
RING, 14K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca Cr(I)/SI1, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, mittsten med nagg på rondist och kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 ovalslipade rubiner ca 10,00 ct, 58 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 7,5 cm, vikt 23,2 g, stift/clips.
ALLIANSRING, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 40-42 cm, vikt 4,1 g.
COLLIER, 18K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/VVS-VS, läng 40-42 cm, vikt 3,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 61 rosa safirer ca 4,01 ct, längd 17,5 cm, vikt 8,6 g, några safirer med mindre nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 66 tsavoriter ca 3,97 ctv, längd 17,5 cm, vikt 8,5 g, några tsavoriter med mindre nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,31 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, svaga fattningar.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, rosa turmalin, 52 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/SI, stl 16 mm, vikt 6,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rosa turmalin, 128 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv ca W/SI, vikt 8,5 g, stift och bygel.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 66 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,80+0,21 ctv ca W/VS-SI, 5 rader ankarlänk, längd 41 cm, vikt 23,8 g.
DIAMANT, kuddslipad, 1,01 ct, TW(G)/SI1, GIA inskription på rondisten 5213947431, stenkuvert medföljer.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, TW(F-G)/VS2, GIA Diamond Report 6241759214 och 7236361215, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,66 ctv, ca TW/SI, Kaplans Safir, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS2, 12 briljanter ca 0,05 ctv, ca W-TCr/VS-SI, kedja 42 cm, fantasidesign, vikt 3,6 g.