Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2018
RING, 18K vitguld, cabochonslipad rubin ca 0,80 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18 mm, vikt 16,6 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, 120 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, mått 3 x 5 cm, vikt 20,5 g, ett fåtal diamanter med nagg, rodiering är ofullständig, mindre sprickor i guldet förekommer.
RING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 14,75 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, en klo skadad, slitna fattningar.
RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,40 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,60 ca W(H)/P1, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 34 briljanter ca 0,70 ctv Fancy Yellow (obehandlade) ca VS, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter 0,73 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 9 prinsesslipade diamanter 1,19 ctv, G(TW)/VS, storlek 15,5 mm,
RING, 18K guld/vitguld, hexagonalt slipad diamant ca 0,25-0,30 ct, ca Cape(M-N)/VS, stl 17 mm, vikt 10,9 g.
COLLIER, 18K guld, gammalslipad droppformad diamant ca 1,50 ct, ljusgrå, liten skada vid rondisten, 35 baguette- och 14 briljantslipade diamanter ca 2,85 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, drottninglänk längd 40 cm, stämplad UnoAerre, vikt 33,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 3,43 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, vikt 7 g, stift/clips.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, sned klo.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,96 ctv, ca TW/VS, vikt 8,6 g. stift/clips
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,32 ct, ca TCR(I)/SI 1, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.
HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 91 diamanter ca 1,26 ctv (22 baguetteslipade ca 0,70 ctv, 68 briljantslipade ca 0,44 ctv och 1 prinsesslipad ca 0,12 ct), ca TW-W/ VVS-VS, 3,2 x 1,6 cm, vikt 5,6 g. Modifierad ankarkedja längd 44 cm, vikt 1,9 g.