Avslutad | Moderna – Lördag 21 juli 2018
CARTIER, ring, 18K roséguld, Love, serienummer TE4377, stl 18,5 mm, vikt 3,6 g, graverad.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld/guld, 4 briljanslipade diamanter ca 0,04 ct, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 9,6 g.
BVLGARI, ring, B.ZERO1, 18K vitguld, 3-band, stl 49 (15,5+ mm) vikt 9,3 g, ytterask samt läderpåse medföljer.
GEORG JENSEN, ring, 18K vitguld, Fusion, briljantslipade diamanter, ca TW/VS, stl 57 (18+ mm), vikt 5,5 g, mittenring, två diamanter skadade.
GEORG JENSEN, ring, 18K roséguld, Fusion, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 57 (18+ mm), vikt 6,1 g, mittenring.
GEORG JENSEN, ring, 18K roséguld, Fusion, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 57 (18+ mm), vikt 5,8 g, ytterring.
WIWEN NILSSON, 4 st bägare, silver, signerade, Lund 1950-tal, höjd, 7,5 cm, vikt 463 g, ett originaletui.(d).
SILVERHJÄRTAT, ring, sterlingsilver, detaljer i 18K guld, Eva-Britt Sigemark, Helsingborg 2012, stl 20 mm, vikt 5,2 g.
VAN CLEEF & ARPELS, collier, Alhambra, 18K vitguld, pärlemor, längd 42 cm, vikt 5,3 g.
VAN CLEEF & ARPELS, armband, Alhambra, 18K vitguld, pärlemor, längd 16 cm, vikt 11,7 g originaletui.
RING, platina, trappslipad blå zirkon ca 15,00 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Art Deco, 1930-tal, stl 14,25 mm, vikt 5,9 g.
OLE LYNGGAARD, armband, läder, ljusbrun, berlock, Sweet drops, oxiderat silver, längd 38 cm, vikt 17,4 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir 2,56 ct, no heat, certifikat från The Gem & Pearl Laboratory 14398, 44 briljantslipade diamanter 0,29 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 2,9 g, safir med natural vid rondist.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,20 ct, briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 8,1 g.