Avslutad | Moderna – Lördag 21 juli 2018
TIFFANY&CO, enstensring, platina, briljantslipad diamant ca 0,77 ct, ca TW(F-G)/VVS, ref nr 19129004, stl 15,5 mm, vikt 4,0 g, tygpåse, originalask, ena klon är lite sned.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K vitguld, Hearts Earrings, 38 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW(G)/VS, krokar, vikt 3,3 g, originaletui.
GEORG JENSEN, armband, 18K vitguld, "Magic", design Regitzee Overgaard, # 1490, längd 20 cm, vikt 58,8 g, inga stämplar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/VS, vikt 2,0 g, stift.
BENGT LILJEDAHL, hänge/kedja, sterling silver, järnmalm, Stockholm 1976 (kedja från 1983), längd hänge 8 cm, diameter 5 cm, längd kedja 58 cm, vikt 82,4 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,91 ct, TW(G)/VS2, hrd report med nr 08023471001, stl 17 mm, vikt 9,8 gram.
STRÖMDAHL, enstensörhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten med nagg på kuletten.
HERMÈS, ring, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 11 g.
ÖRHÄNGEN, 18K rosé/vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 1,6 cm, vikt 1,7 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,02 ct, ca TW-W/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 5,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K rosé/vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 2,5 cm, vikt 2,2 g, stift.
EFVA ATTLING, ring, From here to eternity, 18K guld, stl 18 mm, vikt 11,8 g, originalask.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00+1,00 ct, ca TW(F-G)/VVS-SI, stift, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,3 g, gravyr.
EFVA ATTLING, collier, 18K guld, Homo Sapiens, läderband, Stockholm 1996, längd 60 cm, guldvikt ca 10,3 g, originalask.
EFVA ATTLING, örhängen, 18K guld, Dots Ear, vikt 2,2 g, stift, originaletui och originalpåse.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, Love nr 4, briljantslipad diamant 0,02 ct, ca TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 16,75 mm, vikt 11,2 g, originaletui, slitage.