101 - 120 av 256
1...567...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 16 juni 2018

Klubbad för

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljanter ca 7,32 ctv, ca TW(F)/VVS-VS, en dia SI, längd 18 cm, vikt 11,0 g.

Utrop: 98 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, öppningsbara, 26 briljanter ca 0,47 ctv, ca TW/VS, vikt 5,5 g.

Utrop: 9 400 kr

ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 7,5 g.

4 700 kr

Utrop: 4 500 kr

ENGELBERT, ring, 18K vitguld, carréslipad rubin, 12 briljantslipade diamanter 0,23 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 4 800 kr

ENGELBERT, 18K guld, 31 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 6 500 kr

EFVA ATTLING, helalliansring, 18K vitguld, ca 50 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv TW-W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 2,0 g.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

EFVA ATTLING, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 5 000 kr

ALLIANSRING, Engelbert, 18K vitguld, 7 briljanter ca 1,26 ctv, ca TW/VVS-VS, , stl 18,25+ mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 13 800 kr

STIGBERT, ring, 18K guld, bergskristall med mindre skador, stl 15,75 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 1 800 kr

IBE DAHLQUIST, armband, sterlingsilver, genombruten dekor, signerad, Malmö 1957, bredd 4,5 cm, längd ca 18 cm, vikt 31,5 g, säkerhetskedja, (d)

1 700 kr

Utrop: 1 800 kr

IBE DAHLQUIST & OLOF BARVE, örhängen, silver, Visby 1958, höjd 5 cm, vikt 4,9 g, krokar. (d)

1 100 kr

Utrop: 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW(F-G)/VS, stift, vikt 1,3 g.

18 600 kr

Utrop: 21 400 kr

ARMBAND, 18K gulaktigt vitguld, 62 rosa safirer ca 3,70 ctv, Italien, slitna stämplar, längd 16,5 cm, vikt 7,5 g, 3 safirer med nagg, en safir med inneslutningar som når ytan, i behov av omrodinering.

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,42 ctv, River-TW(D-F)/SI1, GIA inskription på rondisterna 5196603331 och 2175476836, vikt 2,1 g, stift, stenkuvert medföljer.

Utrop: 46 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 0,72 ct, TW(G/VS1, 26 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75+ mm, vikt 5,4 g, HRD stenkuvert 170003099751 medföljer.

Utrop: 30 800 kr

RING, 18K vitguld, svart briljantslipad diamant, ca 3,00 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g. mindre nagg vid rondisten på den svarta diamanten.

Utrop: 13 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(E)/VS1, GIA inskription på rondisten 2185383732, 44 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/W/VS, stl 17 mm, vikt 3,5 g, stenkuvert medföljer

Utrop: 24 000 kr

SCHALINS, helalliansring, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 7,5 g, tre briljanter med små nagg på kronan.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K guld, kvarts, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv Mangiarotti, Italien, stl 17 mm, vikt 9,7 g.

Utrop: 5 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/VS, stift, snurrebussar saknas, vikt 1,1 g.

Utrop: 3 000 kr