Avslutad | Moderna – Lördag 16 juni 2018
EFVA ATTLING, enstensring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant enligt gravyr 0,50 ct TW/VS, "Princess Wedding Ring", stl 17 mm, vikt 6,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, huggies, 96 briljanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, öppningsbara, stift, Italien, vikt 12,1 g.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,50 ct, ca TW(G)/VVS2, stl 15,5+ mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K rodierat vitguld, 6 prinsess-, 30 briljant- och 7 baguetteslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,25+ mm, vikt 5,4 g, stämplad GHA.
RING, platina, 49 briljanter 0,75 ctv enl gravyr, ca TW/VS-SI1, stl 17 mm, stämplad GHA, vikt 8,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 61 briljanter ca 1,52 ctv, ca TW/VS, längd 17,7 cm, vikt 7,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 2,10 ct, 26 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W-TCr/VS, 2 diamanter ca Ca, höjd 2,4 cm, kedjans längd 40 cm, vikt totalt 4,8 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drop Charm, oxiderat silver, design Charlotte Lynggaard, höjd 2,2 cm, vikt3,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,71 ct, R(D)/VS2, HRD Diamond Identification report samt inskription på rondisten 18000039914, 14 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g, stenkuvert medföljer.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/SI2, 14 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g, naturaler på rondist och kulett, mycket tjock rondist, stenkuvert medföljer.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 78 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,0 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 1,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta diamanter ca 2,00 ctv, vikt1,3 g, stift, diamanter med naturliga håligheter, snurrebussar i plast.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, GAB, Stockholm 1964, höjd 16 cm, vikt 368,7 g fylld botten.
GEORG JENSEN, armband, Regitze, sterlingsilver, #463, design Regitze Overgaard, längd 19 cm, vikt 70,1 g, små tunna repor.
GEORG JENSEN, ring, sterling silver, modell 187, Torun Bülow Hübe, stl 16 mm, vikt 16,1 g, ask.
MUMBAI, ring, Diamonds Lucy Petite Ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct TW/VS, briljantslipad diamant 0,01 ct, stl 17 mm, vikt 6,8 g, påse.