Avslutad | Klockor – Lördag 5 maj 2018
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 54,5 mm, savonett, Boett nr. 75915, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1920.
MORMORSUR, 32 mm, Boett nr. 148935, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, mönster, emalj (skadat), ca 1915.
OMEGA, Constellation, Quadra, Cal 1376, Serie nr. 57685422, PIC nr. 1528.76.00, Ref nr. ST 895.1230, Boett nr. 895.1230, damur, 19 x 24 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (4 st. 8/8), briljantkrans (38 st. TW/VVS, ca 0,23 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6554/866, ca 2002.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss Made), Chronometer, "Fat Four", Ref nr. 16613, Serie nr. Y605770, Cal 3135, Verk nr. 3 9861453, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Fliplocklänk, viklås (buckla), Ref nr. 93253-AD3, cert (ej komplett), ca 2003, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 179174, Serie nr. 4G609104, Cal 2235, Verk nr. 422463S7, Boett nr. 2320, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63130-ST2/H4T+E5N, cert, oktober 2015, box. ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Submariner (1000ft=300m), Ref nr. 14060 M, Serie nr. D530820, Cal 3130, Verk nr. 3 0945241, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-MA10/501 B, cert, februari 2006, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Cal 562, Serie nr. 20724704, Ref nr. JD 166.0001, Boett nr. 166.001, herrur, 34 mm, doublé (40 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1963, metallänk ej original, box.
Klockor Sinn
SINN, The Rallye Chronographe, 917, Cal ETA 7750, Boett nr. 917.0835, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, vridbar innerring, glasbaksida, originallänk, viklås, 2 st. läderband, cert, december 2014, box, ytterkartong.
OMEGA, De Ville, Classic, Cal 1532, Serie nr. 55884154, Ref nr. ST 396.2432, Boett nr. 396.2432, herrur, 32,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1500/820, ca 1997, box, ytterkartong.
TISSOT, T-Classic, T-Complication Squelette, Cal ETA 6497-1, Serie nr. 14BC0588987, Ref nr. T070.405.16.411.00, Boett nr. T070405 A, herrur, 43,5 mm, stål, manuell, safirglas, liten sekundvisare, skeletterad, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. T640.29AA, cert (ej komplett), ca augusti 2014, box.
Klockor Oris
ORIS, BC3 Day Date, "Air Racing Edition III", Cal 735 (SW 220-1), Serie nr. 3310794, Ref nr. 01 735 7641 4794, herrur, 42 mm, svart PVD, automatisk, safirglas, dag, datum, tygband, originalspänne i svart PVD, cert, maj 2015, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 0794/1000).
TAG HEUER, Grand Carrera, Chronometer, Cal 6 (ETA 2895-2), Serie nr. 1648884, Ref nr. WAV511B.BA0900, herrur, 40,2 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA031-Y-F3, ca 2010, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), s.k. "Pyramid bezel", Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. U380518, Cal 2135, Verk nr. 2 4066073, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, pärlemorurtavla, briljantkrans (24 st. TW/VVS, ca 0,24 ctv), defekt, Jubileelänk, viklås (skadat), Ref nr. 62523D 18-U4/468 B, cert, juni 1999, box, ytterkartong.
Klockor Dubey&Schaldenbrand
DUBEY & SCHALDENBRAND, Lady Ultra, Cal ETA 2671, Serie nr. 46, damur, 27 x 36 (37) mm, stål, automatisk, safirgas, skadad urtavla, OBS: skruv i bakboetten defekt, originallänk, viklås, ca 2010.
Klockor Nivada
NIVADA Grenchen, Wanderer, "Cricket", Cal N 220, Boett nr. 1427M8744, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, alarm, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
TISSOT, Sea-Touch, Boett nr. EN13319, herrur, 44,5 mm, analog/digital, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. T026420 A SKL-I, ca 2012, serviceetui.
Klockor Fortis
FORTIS, herrur, 40,5 mm, Cal ETA 2824-2, Boett nr. 595.10.46.1, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, läderband, originalspänne, cert, februari 2013, box (skadad), ytterkartong
LONGINES, Hydro Conquest (30bar/300m), Cal L633.5 (ETA 2824-2), Serie nr. 40660575, Ref nr. L3.641.4.96.6, Boett nr. L.3.641.4, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600123880, cert, juli 2017, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster Calendar, s.k. "Fishbone Dial", Cal 562, Serie nr. 17444277, Ref nr. KO 14701, Boett nr. 14701 1 SC (C.B), herrur, 33,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1959.