101 - 120 av 234
1...567...12 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 5 maj 2018

Klubbad för

SEIKO, "Tachymeter", kronograf, herrur, 41 mm, Cal 6139 B, Serie nr. 181543, Boett nr. 6139-6002, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, skadad urtavla, vridbar innerring, originallänk, viklås, ca 1971.

1 700 kr

Utrop: 1 200 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. L802850, Cal 2135, Verk nr. 1394475, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), utbytt urtavla, skadad urtavla, Presidentlänk (se fördjupad information), viklås, Ref nr. 8570 F-O1/68 B, totalvikt 72,0 gram, cert, juni 1990, box (skada), ytterkartong (skadad).

Utrop: 39 000 kr

CARTIER, Panthère, Cal 66, Boett nr. 86691117465, damur, 21,5 x 21,5 (29,5) mm, 18K guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1985.

Utrop: 9 500 kr

BREITLING, Chronomat, Cal Valjoux 7750, Serie nr. 79096, Ref nr. B13047/81.950, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, Rouleauxlänk (stål/guld), viklås, cert (ej komplett), februari 1990, box.

Utrop: 12 000 kr

Klockor Juvenia

JUVENIA, damur, 28 mm, Cal 765, Boett nr. 847381, 18K vitguld, manuell, plexiglas, urtavla i Malakit, skadad urtavla, briljantkrans (32 st. TW/VVS, ca 0,96 ctv), integrerad originallänk, längd 168-170 mm, totalvikt 58,1 gram, ca 1965, etui.

14 600 kr

Utrop: 15 500 kr

INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, herrur, 35 mm, Cal 89, Serie nr. 1163142, Boett nr. 1185314, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, bucklor boett, ca 1948.

5 800 kr

Utrop: 4 400 kr

OMEGA, Seamaster, "Non Seamaster Dial", Cal 285, Serie nr. 16922390, Ref nr. KO 14390, Boett nr. 14390-5 SC (KB), herrur, 35 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1958.

2 000 kr

Utrop: 1 600 kr

OMEGA, Constellation, ´95, Cal 1532, Serie nr. 56341408, PIC nr. 1512.30.00, Ref nr. ST 396.1201, Boett nr. 396.1201, herrur, 33,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1552/862, ca 1998.

Utrop: 4 700 kr

TAG HEUER, 2000, Professional (200 Meters), Serie nr. TS0160, Ref nr. WK1313-0, damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas, datum, urverk ej signerat, originallänk, viklås, Ref nr. BA0313/3053 B, ca 2002, box, ytterkartong.

2 500 kr

Utrop: 2 700 kr

Klockor Eterna

ETERNA, unisex, 22,5 x 31 (37) mm, Boett nr. 176.8790.41, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2000, box, ytterkartong.

1 300 kr

Utrop: 1 100 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16613, Serie nr. N266293, Cal 3135, Verk nr. 6076922, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, utbytt urtavla/visare, Fliplocklänk, viklås (stål), Ref nr. 93153-R1/401 B, ca 1993.

48 000 kr

Utrop: 36 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Reverso Duoface, Cal 854, Serie nr. 2103111, Ref nr. 270.840.544, Boett nr. 270.8.54, herrur, 26 x 36 (42) mm, stål, manuell, safirglas, 2 st. urtavlor, läderband, viklås, tillverkad ca 2003, cert september 2010, box, ytterkartong.

40 000 kr

Utrop: 28 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116520, Serie nr. 7DS45704, Cal 4130, Verk nr. C 0661333, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repa), Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78590-G1V/A4M+T3E, cert, januari 2013, box, ytterkartong

116 000 kr

Utrop: 96 000 kr

Klockor Ralph Lauren

RALPH LAUREN, Stirrup, Cal RL 701, Serie nr. WAAC00406, Ref nr. RLR0021700, Boett nr. K00210, herrur, 32 x 34,5 (43), 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, integrerat läderband, viklås i 18K guld, Ref nr. BRO, cert (ej komplett), ca 2013, box, ytterkartong.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

HEUER, Monaco (T-Swiss Made-T), Limited Edition, by Tag Heuer, Cal ETA 2894-2, Ref nr. CS2110-FC8119, kronograf, herrur, 38 x 38 (46,5) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne, ca 1998, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 4339/5000).

13 600 kr

Utrop: 9 500 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 6917, Serie nr. 4034780, Cal 2030, Verk nr. 00409, Boett nr. 6917, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, bucklor boett, Presidentlänk (skadad), viklås, Ref nr. F, totalvikt 66,8 gram, ca 1980, box (ej komplett).

35 500 kr

Utrop: 21 000 kr

BILLODES, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 302219, silver, niello (skadat), ankargång, skadad urtavla, motiv (Ryttare), ca 1915.

Utrop: 1 100 kr

FICKUR, 51,5 mm, Boett nr. 119/2, silver, cylindergång, nyckeldragare, centrumsekundvisare, skadad urtavla, defekt, monogram, bucklor, ca 1860, tillverkad för den kinesiska marknaden.

2 700 kr

Utrop: 1 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16570 T, Serie nr. Z341434, Cal 3185, Verk nr. 3 1113024, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790A-OP11, cert, juli 2007, box, ytterkartong.

37 500 kr

Utrop: 32 000 kr

TAG HEUER, Carrera, Cal 1887, Serie nr. WEJ1551, Ref nr. CAR2110.BA0724, Boett nr. CAR2110-5, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA066/3176, cert (chip), mars 2017, box, ytterkartong.

Utrop: 24 000 kr