Avslutad | Klockor – Lördag 5 maj 2018
SEIKO, "Tachymeter", kronograf, herrur, 41 mm, Cal 6139 B, Serie nr. 181543, Boett nr. 6139-6002, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, skadad urtavla, vridbar innerring, originallänk, viklås, ca 1971.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. L802850, Cal 2135, Verk nr. 1394475, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), utbytt urtavla, skadad urtavla, Presidentlänk (se fördjupad information), viklås, Ref nr. 8570 F-O1/68 B, totalvikt 72,0 gram, cert, juni 1990, box (skada), ytterkartong (skadad).
CARTIER, Panthère, Cal 66, Boett nr. 86691117465, damur, 21,5 x 21,5 (29,5) mm, 18K guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1985.
BREITLING, Chronomat, Cal Valjoux 7750, Serie nr. 79096, Ref nr. B13047/81.950, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, Rouleauxlänk (stål/guld), viklås, cert (ej komplett), februari 1990, box.
Klockor Juvenia
JUVENIA, damur, 28 mm, Cal 765, Boett nr. 847381, 18K vitguld, manuell, plexiglas, urtavla i Malakit, skadad urtavla, briljantkrans (32 st. TW/VVS, ca 0,96 ctv), integrerad originallänk, längd 168-170 mm, totalvikt 58,1 gram, ca 1965, etui.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, herrur, 35 mm, Cal 89, Serie nr. 1163142, Boett nr. 1185314, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, bucklor boett, ca 1948.
OMEGA, Seamaster, "Non Seamaster Dial", Cal 285, Serie nr. 16922390, Ref nr. KO 14390, Boett nr. 14390-5 SC (KB), herrur, 35 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1958.
OMEGA, Constellation, ´95, Cal 1532, Serie nr. 56341408, PIC nr. 1512.30.00, Ref nr. ST 396.1201, Boett nr. 396.1201, herrur, 33,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1552/862, ca 1998.
TAG HEUER, 2000, Professional (200 Meters), Serie nr. TS0160, Ref nr. WK1313-0, damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas, datum, urverk ej signerat, originallänk, viklås, Ref nr. BA0313/3053 B, ca 2002, box, ytterkartong.
Klockor Eterna
ETERNA, unisex, 22,5 x 31 (37) mm, Boett nr. 176.8790.41, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2000, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16613, Serie nr. N266293, Cal 3135, Verk nr. 6076922, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, utbytt urtavla/visare, Fliplocklänk, viklås (stål), Ref nr. 93153-R1/401 B, ca 1993.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso Duoface, Cal 854, Serie nr. 2103111, Ref nr. 270.840.544, Boett nr. 270.8.54, herrur, 26 x 36 (42) mm, stål, manuell, safirglas, 2 st. urtavlor, läderband, viklås, tillverkad ca 2003, cert september 2010, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116520, Serie nr. 7DS45704, Cal 4130, Verk nr. C 0661333, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repa), Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78590-G1V/A4M+T3E, cert, januari 2013, box, ytterkartong
Klockor Ralph Lauren
RALPH LAUREN, Stirrup, Cal RL 701, Serie nr. WAAC00406, Ref nr. RLR0021700, Boett nr. K00210, herrur, 32 x 34,5 (43), 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, integrerat läderband, viklås i 18K guld, Ref nr. BRO, cert (ej komplett), ca 2013, box, ytterkartong.
HEUER, Monaco (T-Swiss Made-T), Limited Edition, by Tag Heuer, Cal ETA 2894-2, Ref nr. CS2110-FC8119, kronograf, herrur, 38 x 38 (46,5) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne, ca 1998, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 4339/5000).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 6917, Serie nr. 4034780, Cal 2030, Verk nr. 00409, Boett nr. 6917, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, bucklor boett, Presidentlänk (skadad), viklås, Ref nr. F, totalvikt 66,8 gram, ca 1980, box (ej komplett).
BILLODES, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 302219, silver, niello (skadat), ankargång, skadad urtavla, motiv (Ryttare), ca 1915.
FICKUR, 51,5 mm, Boett nr. 119/2, silver, cylindergång, nyckeldragare, centrumsekundvisare, skadad urtavla, defekt, monogram, bucklor, ca 1860, tillverkad för den kinesiska marknaden.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16570 T, Serie nr. Z341434, Cal 3185, Verk nr. 3 1113024, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790A-OP11, cert, juli 2007, box, ytterkartong.