Avslutad | Klockor – Lördag 5 maj 2018
OMEGA, Constellation, Electroquartz (f 8192 Hz), Cal 1300 (Beta 21), Serie nr. 31731629, Ref nr. ST 196.0005, Boett nr. 196.005, herrur, 37 x 44 mm, stål, Electroquartz, mineralglas, datum (defekt), skadad urtavla, defekt, ca 1970, tillverkades i endast 9000 exemplar.
OMEGA, De Ville, Cal 1342, Serie nr. 40345306, Ref nr. ST 192.0036, Boett nr. 192.0036, herrur, 32 x 35,5 (38) mm, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1977.
OMEGA, Seamaster, Cal 552, Serie nr. 19385903, Ref nr. OT 14905, Boett nr. 14905 SC-62, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1962, metallänk ej original.
CERTINA, DS Action Chrono (200m/660ft), "Tachymeter", Serie nr. 09BC0021403, Ref nr. C013.417.21.057.00, Boett nr. C013417 A, kronograf, herrur, 42,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 61303 RKL-W, ca 2010.
Klockor Mido
MIDO, fickur, 50 mm, savonett, Serie nr. 264939, Boett nr. 234377, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1930.
OMEGA, damur, 22 mm, Cal 252, Serie nr. 14954615, Ref nr. OT 2655, Boett nr. 104105 / 2655 SC, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1955.
OMEGA, herrur, 22 x 32 (37) mm, Cal 20F, Serie nr. 7750713, Boett nr. 8558949 (K:B), doublé (40 micron), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla/visare, formverk, skadad boett, fasta bandstift, läderband, ca 1933.
TISSOT, Seastar, Cal 2030, Serie nr. 20833, Boett nr. 140643, herrur, 36 mm, doublé (10 micron), quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 2211-40643, ca 1977, box.
OMEGA, fickur, 50 mm, savonett, Serie nr. 6767403, Boett nr. 7567301, 14K guld, ankargång, löst glas, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, OBS: visare skadade, ca 1927.
OMEGA, Seamaster, Cal 752, Serie nr. 31979573, Ref nr. ST 166.0064, Boett nr. 166.065, herrur, 38 x 38 (41,5) mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1972.
OMEGA, damur, 24 mm, Cal R13.5 SC, Serie nr. 9129786, Boett nr. 9987492 / 117, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1942.
OMEGA, Speedmaster, Date, "Tachymetre", Cal 1155 (ETA 7750), Serie nr. 53232299, PIC nr. 3311.20.00, Ref nr. DA 375.0043, Boett nr. 175,0043 / 375.0043, kronograf, herrur, 38 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor), datum, skadad urtavla, defekt, originallänk (stål/guld, skadad se fördjupad information), viklås, Ref nr. 11469/813, ca 1991.
INTERNATIONAL WATCH Co, damur, 21 mm, Cal 41, Serie nr. 1796194, Boett nr. 1855081, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, läderband, ca 1965, box.
CHRONOGRAPHE SUISSE, "Antimagnetic", kronograf, herrur, 37,5 mm, Cal Venus 188, Boett nr. 199, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, bucklor, läderband, ca 1955.
OMEGA, Seamaster, De Ville (Swiss Made T), Cal 601, Serie nr. 21995535, Ref nr. CD 135.0020, Boett nr. 135.020 (C.B), herrur, 34,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1964.
OLE MATHIESEN, Copenhagen, herrur, 33 mm, Cal Peseux 7001, Boett nr. 7001, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1970.
Klockor Victorinox
VICTORINOX, Swiss Army, Officers, Serie nr. 090901001, Ref nr. 241363, herrur, 40 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. VH0907, ca 2010.
SEIKO, Gold Collection, Serie nr. 3900450, Ref nr. SGC248S, Boett nr. 7N22-S002, herrur, 34 mm, 18K guld, quartz, hardlexglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1993, box, ytterkartong.
MOERIS, fickur, 46,5 mm, Boett nr. 13209, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1930, läderpåse.