Avslutad | Klockor – Lördag 5 maj 2018
OMEGA, fickur, 51,5 mm, savonett, "Rödtolva", Boett nr. 4481240, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, bucklor, ca 1909, etui.
OMEGA, Seamaster, De Ville, Cal 562, Serie nr. 19676441, Ref nr. BA 166.0020, Boett nr. 166.020 SC-62, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1962, serviceetui.
OMEGA, Genève, Cal 620, Serie nr. 29297439, Ref nr. BA 511.0298, Boett nr. 511.298, damur, 20 x 20,5 (26) mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1969.
OMEGA, De Ville, Cal 1035, Serie nr. 38619715, Ref nr. ST 131.1746, Boett nr. 131.1746, frackur, 44 mm, stål, ankargång, skadad urtavla, ca 1974.
must de CARTIER, Tank, s.k. "Spider Dial", Cal 78-1 (ETA 2512-1), Boett nr. 6 176142, unisex, 23,5 x 23 (30,5) mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas, skadad urtavla, läderband, cert, januari 1983, box.
SILVANA, (T Swiss Made T), herrur, 32,5 mm, Cal ST 96-4, Boett nr. 11090, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
ZENITH, herrur, 34 mm, Cal 2542 PC, Serie nr. 06800247, Boett nr. 236D541, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1969, box.
IWC, fickur, 53 mm, savonett, Cal 66 (H6), Serie nr. 603299, Boett nr. 693251, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, ca 1914, etui.
IWC, mormorur, 34 mm, savonett, Cal 64, Serie nr. 386536, Boett nr. 403112, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, monogram, bucklor, ca 1907, etui.
must de CARTIER, Tank, Cal 81, Boett nr. 63242 / 6 81006 / 64475, damur, 23,5 x 23 (31) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, cert, mars 1988, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, damur, 20 x 15 (34) mm, Cal 841, Boett nr. 1670.42 / 1406177, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1960.
Klockor Paul Buhre
PAUL BUHRÉ, herrur, 33,5 mm, Cal 194, Boett nr. 131755 / 129370, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1950.
OMEGA, Seamaster, De Ville (-T Swiss Made T-), Cal 601, Serie nr. 32663371, Ref nr. CD 135.0020, Boett nr. 135.020 SP (C.B), herrur, 34,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1970, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, De Ville (-T Swiss Made T-), Cal 601, Serie nr. 26645268, Ref nr. CD 135.0020, Boett nr. 135.020 SP (C.B), herrur, 34,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1968.
TISSOT, Seastar Seven (T Swiss Made T), Cal 2451, Serie nr. 16721529, Boett nr. R41/42547-41, herrur, 33,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1973, box.
FICKUR, 45,5 mm, Boett nr. 88715, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1900.
CERTINA, T+C, Town and Country, Cal 25-651, Serie nr. 849605, Boett nr. 5810.115, herrur, 31 x 31 (40) mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970.
FICKUR, 46,5 mm, Boett nr. 40465, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1900, läderpåse.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1530, Serie nr. 55229810, PIC nr. 7910.11.01, Ref nr. BA 196.750, Boett nr. 196.750 MZ, herrur, 33 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, skadad boett (böjt horn), gravyr, läderband, ca 1995.